Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Silvester Roštár
Redaktor
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka
REDAKCIA
Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Saša Brixová
redaktor
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
Moderátor redaktor

Festival Musica Sacra 2019 22. mája 2019, Pridal: Eva Škandíková

Začína sa 29. ročník Medzinárodného festivalu sakrálnej hudby MUSICA SACRA 2019.

Festival MUSICA SACRA 2019 prinesie diela súčasných autorov, priaznivci duchovnej hudby si v Nitre prídu na svoje. Hlavným usporiadateľom festivalu duchovnej hudby je mesto Nitra.

Dňa 16. júna sa začne 29. ročník Medzinárodného festivalu sakrálnej hudby MUSICA SACRA v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre, ktorý otvorí svoje brány pre všetkých milovníkov klasickej hudby. Festival sa koná pod záštitou nitrianskeho biskupa J. E. Mons. Viliama Judáka a primátora mesta Nitra, Mareka Hattasa.

Každý štvrtok a v nedeľu do 4. júla zaznejú tóny duchovnej hudby v podaní umelcov zo Slovenska a z Čiech.

Otvárací koncert ponúkne poslucháčom diela Wolfganga Amadea Mozarta, Pietra Mascagniho, Antonia Vivaldiho a Alexandra Albrechta v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, mladého nadaného 11 ročného huslistu Tea Gertlera; Speváckeho zboru Lúčnica s organovým šéfdirigentom ŠKO Žilina, Leošom Svárovským.

Český súbor Gustav Mahler Philharmonic String Quartet uvedie dňa 20. júna na štvrtkovom koncerte diela Josefa Suka, Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna a Arvo Pärta.

Komorný orchester ZOE sa 23. júna 2019 predstaví nitrianskemu publiku, spolu so Zvonkohrou Košariská pripravil program modernej duchovnej hudby. „ Zvonkohra Košariská je originálny súbor, jediný svojho druhu na Slovensku, ktorý sa venuje hre na nástroji handbells. V jeho programe zaznie na Slovensku prvýkrát na originálnych nástrojoch interpretované dielo Johna Tavenera: The Last Sleep of Virgin, určené pre zvonkohru a sláčikové kvarteto,“ uviedol hovorca Nitry, Tomáš Holúbek.

Dňa 27. júna 2019 v podaní hudobného zoskupenia Trio Bel Canto z Brna odznejú skladby skladateľov z obdobia baroka a klasicizmu.

V nedeľu 30. júna 2019 komorný barokový súbor MUSICA POETICA, ktorý odohrá svoj koncert na kópiách dobových nástrojov a interpretuje starú hudbu. Súbor v rámci svojho dlhodobého koncertného cyklu Baroko v európskych krajinách, naštudoval hudbu a poéziu 8 európskych národov.

Na záver festivalu, dňa 4. júla 2019 v predvečer sviatku sv. Cyrila a Metoda, odznejú Slovenské žalmy z Bojnej, ktoré sú dielom hudobníka a skľadateľa Ľuba Horňáka zo skupiny Elán a textára Mariána Brezániho. „Textová zložka pozostáva z troch jazykov, ktoré sa striedajú. Zbor pod vedením Adriána Kokoša spieva po latinsky a starosloviensky, sólisti väčšinou spievajú v slovenčine. Vstup na koncerty je voľný,“ uviedol Holúbek.

Eva Škandíková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri