Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Ing. Michal Hrivnák
kameraman
REDAKCIA
Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Bc. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Barbora Bodáková
redaktorka
REDAKCIA
ThDr. Miroslav Lyko, PhD.
riaditeľ spravodajstva a publicistiky
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
redaktor
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Bc. Samuel Jašo
kameraman
REDAKCIA
Liliana Lörinczová
redaktorka
REDAKCIA
Saša Brixová
redaktor

9. augusta 2017, Pridal: Mgr. Denisa Baranová Historický barokový deň - TS

V Mojmírovciach si pripomenú 300. rokov od narodenia Márie Terézie.

 

Tlačová správa

 

  1. 7. 2017, Nitra – Kaštieľ v Mojmírovciach aj s priľahlým parkom sa opäť vrátia v čase a otvoria svoje brány pre panstvo z dvora Márie Terézie. Podujatie s názvom Historický barokový deň bude v tomto roku výnimočnejšie ako po iné roky, keďže uplynulo 300 rokov od narodenia panovníčky, ktorá sa výrazne zapísala do našej histórie.

 

Nedeľné popoludnie 19. augusta 2017  sa začne o 13.30 hodine historickým sprievodom obcou. Ako hovorí riaditeľka Nitrianskej organizácie cestovného ruchu (NOCR) Marta Hároníková, zloženie sprievodu je vždy iné a v koči pri cisárovnej sa vystriedali rôzne historické postavy. „Snažíme sa ľuďom priblížiť nielen obdobie baroka ale v spolupráci s obcou chceme  predovšetkým oživiť turizmus cez miestnu históriu, keďže v tejto obci sa narodil napríklad gróf Grasalkovič, ktorý sa dostal až na kráľovský dvor. Organizujeme podujatia v regióne, ktoré pritiahnu ľudí na miesta, ktoré nie sú možno až také známe, ale ponúkajú veľa nečakaných a zaujímavých zážitkov a podnetov pre návštevníkov,“ dodáva Hároníková.

 

Po príchode historického sprievodu do kaštieľa zaznie salva kráľovskej gardy, ktorá odštartuje program na počesť cisárovnej. Na hlavnom pódiu sa predstavia historické skupiny Bojník a Banderium a okrem divadelných ukážok a  šermiarskych súbojov nebude chýbať prehliadka dobových kostýmov z obdobia stredoveku a baroka, ulička historických remesiel a ochutnávka tradičnej kuchyne. Atmosféru v parku a v priestoroch kaštieľa podčiarkne hudba komorného súboru ZOE a zoskupenia Musicantica Slovaca. Pre návštevníkov je pripravená ochutnáva tradičných jedál, Ulička historických remesiel a pre deti predstavenia rodinného bábkové divadla Gregorčíkovcov Bum Bác.  Návštevníci si budú môcť zároveň pozrieť novozrekonštruovaný  Letohrádok kniežaťa Aldobrandiniho, v ktorom obec v roku 2016 zriadila Regionálne múzeum. Nájdu tu zachránenú vzácnu farskú knižnicu, expozíciu ľudových remesiel, umeleckého rezbárstva, vinársku expozíciu  ale predovšetkým zaujímavosti zo života šľachtického rodu Huňadyovcov  a jednej z najvýznamnejších osobností regiónu – grófa Antona Grasalkoviča, ktorý sa v obci narodil. Počas panovania Márie Terézie pôsobil na kráľovskom dvore, kde okrem iného zastával funkciu strážcu uhorskej kráľovskej koruny. V Mojmírovciach bude počas podujatia otvorený aj Kostol sv. Ladislava s možnosťou vystúpiť na vežu.  Po prvýkrát organizátori zabezpečili dopravu z Nitry do Mojmíroviec. Viac informácií nájdu záujemcovia na www.visitnitra.eu .

  

Mária Terézia bola jediná žena, ktorá vládla na českom tróne. Jej celý titul bol Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska. V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského, s ktorým mala 16 detí.  Narodila sa 13.mája 1717 a patrila medzi osvietené panovníčky. Na Západnom Slovensku počas jej vlády vznikali manufaktúry a Tereziánsky urbár, nariadenie vydané pred 250 rokmi, obmedzilo povinnosti poddaných, najmä roboty „na panskom“. Významné boli jej školské reformy. V každej dedine mala vzniknúť škola, v ktorej sa deti učili čítať, písať a počítať, čím sa položili základy všeobecnej gramotnosti. V Banskej Štiavnici vznikla Banská akadémia, prvá vysoká škola tohto druhu v Európe.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri