Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Po víkendových zápasoch je stav série 3:1 pre Bystricu 15. apríla 2019, Pridal: Daniel Mičík

Nitra odohrala cez víkend tretí a štvrtý finálový duel s baranmi z Bystrice. V sobotu prehrala vysoko 3:7, v nedeľu po samostatných nájazdoch vyhrala 2:1pn.

Banskej Bystrici sa podarilo zvíťaziť v prvých dvoch stretnutiach finále a tak pod Zobor cestovali za stavu série 2:0. Nitru sa jej podarilo poraziť v posledných 16 vzájomných dueloch. Sobotný zápas sa začal minútou ticha za Jána Staršieho, bývalého československého reprezentanta a trénera, ktorý zomrel vo veku 85 rokov. V úvodnej minúte zápasu mohol padnúť gól na obe strany, svoje šance však najprv Selleck a potom Buček nepremenili. V 9. minúte sa presadil Asselin po prihrávke od Sellecka potom, čo Hanuljak vyrazil jednoduchý puk iba pred seba práve na Selleckovu hokejku. Vyrovnané na 1:1 bolo už v 13. minúte, keď sa počas presilovky presadil Rais. Jeho tvrdá strela, ktorú ešte tečoval Higgs si našla cestu za chrbát brankára Williamsa. Svoju presilovku však využili aj Bystričania, keď v 17. minúte skóroval Higgs a do kabín sa tak išlo za stavu 1:2.

Hral sa rýchly, otvorený hokej so šancami na oboch stranách. Vyrovnanie Nitry prišlo v 23. minúte, keď Morrisonovu prihrávku dotlačil do siete Čaládi. Vyrovnaný stav ale neplatil dlho, v 27. minúte si počas presilovky nerozumeli Hanuljak s McCormackom a Selleck túto chybu nemilosrdne potrestal. Bystrica sa tak dostala v tomto zápase do vedenia už po tretíkrát. Zápas sa definitívne zlomil v 30. minúte, keď hrala Banská Bystrica po vylúčeniach Čaládiho a Mezeia presilovku 5 na 3. Najprv sa presadil Asselin a následne aj Sloboda, po čom sa Hanuljak pratal z domácej brány a nahradil ho tak Šimboch. O minútu neskôr znižoval Slovák na 3:5 a prekonal tak strelecké suchoty, ktoré trvali 29 zápasov.

Nitra šla do tretej tretiny s dvojgólovou stratou a hrala tak o všetko. Aj napriek nepriaznivému stavu, fanúšikovia Nitry svojich hráčov tlačili dopredu, znova prekonať Williamsa sa im ale nepodarilo. Bystričania bránili zodpovedne, Nitru do výrazných šancí nepúšťali a čakali na svoje príležitosti. V 51. minúte sa presadil Southorn a o dve minúty neskôr uzavrel na konečných 3:7 Lamper. Bystrica tak svoju víťaznú sériu proti Nitre zvýšila na 17 zápasov a vo finále vedie 3:0.

Nedeľný duel sa začal opatrne, ani jedno z mužstiev sa nehrnulo do útoku a zbytočne tak neriskovalo. Do nitrianskej brány sa dnes od začiatku stretnutia postavil Šimboch. Hralo sa zo zabezpečených obrán a brankári preto veľa roboty nemali. Do dobrej príležitosti sa z hostí dostal Lamper a následne tvrdo pálil Mihálik. Na druhej strane strieľal Kerbashian, Scheidlovi sa ale doraziť puk do siete nepodarilo. Počas presilovky sa k strele dostal Rais, Williamsovu bránu ale o kúsok minul. Na konci tretiny hrala Bystrica presilovku 5 na 3, bola však rozdelená tretinovou prestávkou. V záverečných sekundách tvrdo strieľal Asselin, Mezei sa však obetavo hodil na zem a puk telom zastavil.

V úvode druhej tretiny Nitra ešte dohrávala oslabenie o dvoch mužov, úspešne sa však ubránila. Presilovku si následne zahrala aj Nitra, v dobrej príležitosti ale Fominykh Williamsa neprekonal. Hra sa pritvrdila, vylúčenia na oboch stranách pribúdali, stav stretnutia sa ale nemenil. V hre 4 na 4 si spoza brány nakorčuľoval s pukom na hokejke Šiška, ani ten však gól nedal. V 30. minúte si krásnu akciu vypracovali Kerbashian so Slovákom, ktorý sa ešte snažil pred voľnú bránu prihrať Morrisonovi, Marshall však túto nahrávku zastavil hokejkou a Williams ju pohodlne schoval do lapačky. Hneď na to sa Higgs rútil proti Šimbochovi a zastavil ho až faulom Sloboda, po čom nasledovalo trestné strieľanie. Na nájazd šiel faulovaný Higgs, v súboji 1 na 1 však neuspel. Skóre stretnutia sa menilo až v závere druhej tretiny, keď sa v 39. minúte presadil na dvakrát Čaládi.

Tretia tretina začala presilovkou Nitry, keď si už po piatich sekundách šiel sadnúť na trestnú lavicu Mihálik. Do dobrého brejku sa tam dostal Lantoši, na 2:0 ale nezvýšil. Nitra nevyužila ani ďalšiu presilovku, keď Mezeiovu tvrdú strelu od modrej Williams vykryl. V 50. minúte mala početnú výhodu aj Banská Bystrica, keď na trestnú putoval McCormack. Failleho vyrazenú strelu dorazil do brány Zigo, vyrovnal tak na 1:1 a zápas poslal do predĺženia.

V hre 4 na 4 sa v 5. minúte predĺženia prekľučkoval pred bránu hostí Buček, gólmana Williamsa ale neprekonal. Následne sa na druhej strane dostal do šance Zigo, ani ten však neskóroval. 2 minúty pred koncom sa do nájazdu dostal znova Buček, ani tento raz sa mu ale gól dať nepodarilo a o výsledku zápasu tak rozhodli až samostatné nájazdy.

V nájazdoch sa za Nitru presadili Kerbashian a McCormack, z Bystričanov sa to podarilo iba Faillemu. Nitra tak štvrtý finálový duel vyhrala pomerom 2:1pn a znížila tak stav série na 3:1. Séria sa tak presúva do Banskej Bystrice pod Urpín, piaty zápas sa odohrá v utorok, 16.04.2019 o 18:00.