Základom je mať dôkazy
Pri každej nehode alebo škodovej udalosti je dôležité spísať Správu o nehode, pričom treba dbať na to, aby toto tlačivo podpísali obaja zúčastnení vodiči. Tiež nezabudnite vyhotoviť aj fotografie z miesta nehody, prípadne kamerový záznam. Ak je druhý vodič pod vplyvom alkoholu, neviete sa s ním dohodnúť na tom, kto nehodu zavinil, alebo nastal akýkoľvek iný nesúlad, kontaktujte políciu, ktorá s vami spíše záznam. Potom vám neostáva nič iné, iba čakať. Vinník nehody má 15 dní na to, aby škodu svojej poisťovni nahlásil. Ak tak neurobí, máte dve možnosti. Ako poškodený môžete nehodu poisťovni, kde má vinník uzatvorené PZP, nahlásiť aj vy. Musíte však riadne preukázať vznik škody, napríklad predložením podpísanej Správy o nehode a vyhotovenými fotografiami.
Poistnú udalosť môže nahlásiť aj polícia, za predpokladu, že bola na miesto privolaná a spísala policajný záznam. V takom prípade sa môžete obrátiť na mužov zákona, ktorí škodu následne nahlásia. Podľa zákona o povinnom zmluvnom poistení poisťovňa nemá právo na odmietnutie náhrady škody, ak vinník nehodu nenahlásil.
Výhodné PZP ako najlepšia ochrana
Keď vodič na svojom aute spôsobí škodu inému vodičovi, chráni ho jeho zmluvné poistenie. Preto, keď natrafíte na niekoho, kto uzatvorené PZP má a aj tak nechce nahlásiť nehodu, ktorú spôsobil, ide skôr o ľudskú bezohľadnosť. Poisťovne síce znevýhodňujú vodičov s predchádzajúcimi poistnými udalosťami, povinné zmluvné poistenie za výhodnú cenu však môže mať každý. Práve preto sa oplatí poistenie porovnávať. Vďaka porovnávacej kalkulačke získa každý vodič prehľad o tom, kde nájde najlacnejšie PZP pre svoje auto, a to aj v prípade, ak v minulosti mal poistné udalosti.
Zdroj obrázka: bigstockphoto.com
Komentáre
Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!