Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Folklórna skupina Fertuška 24. marca 2011, Pridal: TV Nitrička

Folklórna skupina vznikla vo februári 2007. Začínalaako 7-členná skupina, pod vedením Ing. Kataríny Novákovej a Márie Vrbovej. Prečo práve Fertuška? Náš názov vznikol z časti kroja, fertucha, čo znamená zástera. Teraz je už v zbore 14 vo veku do 14 do 29 rokov.
Folklórna skupina pozostáva:
* zo speváckej zložky, ktorú tvoria 4 členky: Barbara Horná, Lenka Szabóová, Romanka Szabóová a Paulínka Nováková.
* z tanečnej zložky – 10 členiek: Ing. Katarína Nováková, Mária Vrbová, Monika Straňáková, Ľubica Chudáčiková,Simonka Bilasova, Martinka Verešová, Karin Sťahelová a Natália Sťahelová
* z hudobnej zložky:
harmonika – Jarko Orlíček,
kontrabas – Karok Rigo St.,
husle – Karol Rigo Ml.
Rady skupiny sa však stále rozrastajú. Novovzniknutá FS mladých nadšencov z obce Jarok, ktorí sa svojim elánom a láskou k folklóru snažia spestriť život v našej obci ako i v okolí a ísť príkladom pre ďalších mladých. S choreografiou pomáha členka FS Furmani – Majka Moravčiková a bývalý člen FS Ponitran.
Skupinu podporujú: Bramac-strešné systémy s.r.o. Ivanka pri Nitre, Nitrianska komunitná nadácia, Úrad nitrianskeho samosprávneho kraja a Obec Jarok.
Starosta Róbert Bakyta skupinu zaregistroval pod OcÚ, ako príspevkovú organizáciu, kde pôsobí ako štatutár Ing. Katarína Nováková. Ale hlavnou podporou sú rodičia a starí rodičia, ktorí zhotovujú kroje a všestranným úsilím pomáhajú v tejto činnosti.
Skupina vystupovala v našej obci, v Hornej Kráľovej, vo Veľkom Záluží, v Mojmírovciach ale aj na Klokočinskom jarmoku v Nitre, v Nitre na Svätoplukovom námestí, na podujatí NKN, v Nemecku, na folklornom festivale v Hrušove a na mnohých iných. Svojimi vystúpeniami je FS zameraná hlavne na Nitru a okolie. Dlhodobým cieľom DFS Feruška je vyhľadávať, spracúvať a udržiavať tradície našich predkov a prostredníctvom tanca a ľudovej piesne rozdávať ľuďom radosť a dobrú náladu v podaní mladej generácie.

Naši partneri