Nápad, ktorý pôvodne vznikol v Dánsku, na Slovensko priviedla zdravotná sestra Ľubomíra Škrabková z bratislavského kardiocentra s projektom Chobotničky pre srdiečkové detičky a zakrátko háčkované chobotničky začali pomáhať chorým či predčasne narodeným novorodencom aj v iných slovenských mestách. Keďže deti sa rodia so silným úchopovým reflexom, priaznivé účinky chobotničiek spočívajú najmä v ich chápadlách, ktoré novorodencov upokoja či zabavia a oni teda nechytajú, respektíve neťahajú životne dôležité hadičky. Okrem toho chápadlá môžu bábätkám pripomínať pupočnú šnúru a vyvolávajú tak v nich pocit bezpečia, aký mali pred príchodom na svet. „Niektoré nemocnice dávajú chobotničku na deň maminke a potom ju dajú bábätku, ktoré cíti vôňu mamy,“ dopĺňa organizátorka podujatia Barbara Hurtišová, ktorá sa háčkovaniu venuje už niekoľko rokov.
Organizátorka hovorí aj o pozitívnych účinkoch na rodičov predčasne narodených detí: „A jednak to aj vie pomôcť, keď vidíte také malinké dvojkilové dieťa s hadičkami. Tieto chobotničky sa im dávajú do postieľok, aby to vyzeralo aj veselšie, aj tie maminky sú potom šťastnejšie.“
A do tretice projekt háčkovania pomáha samotným háčkarkam. „Ide mnohokrát o ženy, ktoré vedia háčkovať, ktoré rady háčkujú a nemajú to komu dať, čiže je to pre nich tiež nejaké zadosťučinenie, že niekomu pomáhajú a majú dobrý pocit,“ tvrdí Hurtišová. Medzi háčkarkami sú prevažne ženy, pre ktoré je táto činnosť záľubou a háčkujú veľa a rady, prípadne ide o ženy, ktoré chcú nejakým spôsobom pomôcť iným, ale na Veľkonočnom háčkovaní dokonca mali už aj jedného háčkara. Podľa organizátorky niekedy môže byť samotným impulzom pre zapojenie sa do projektu životná skúsenosť s predčasne narodeným dieťaťom v rodine alebo okolí.
Je potrebné spomenúť, že háčkované chobotnice, ktoré sa umiestňujú do inkubátorov k predčasniatkam, musia spĺňať určité pravidlá: na háčkovanie sa používa 100 % bavlna, hlava chobotnice je vyplnená dutým vláknom, uprednostňujú sa veselé farby, dĺžka tela chobotnice by nemala presiahnuť 22 cm, chobotnice sa neozdobujú žiadnymi plastovými ani látkovými komponentami a neperú sa, pretože zariadenia si ich čistenie zabezpečujú sami. Ak sú chobotnice z nejakého dôvodu pre bábätká nevyhovujúce môžu svojimi antistresovými schopnosťami pomôcť seniorom v domovoch dôchodcov. „Žiadna chobotnica nie je márna, žiadna nie je škaredá alebo zlá a na každej jednej vidno, že do nej dala tá žena kus srdca, svojej fantázie, času a každá si nájde svojho majiteľa,“ povedala organizátorka podujatia.
Pokiaľ sa chcete aj vy zapojiť do projektu, do konca apríla môžete chobotničky zasielať poštou na adresu Krajskej knižnice v Nitre alebo priniesť osobne, v čase otváracích hodín knižnice. Zozbierané chobotničky budú odovzdané na Novorodenecké JIS vo Fakultnej nemocnici v Nitre v priebehu mája.
Monika Hozáková
Komentáre
Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!