Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Športový deň PZ-Milatince Senne 30. júna 2015, Pridal: TV Nitrička

Amatérske zábery Emil Štrba

fotogaléria z akcie << sem treba kliknúť, aby sa to otvorilo :)

Športové odpoludnie v Sennom 27.6.2015

S príchodom mláďat na svet prichádza nový život v prírode. Príroda si to zariadila tak , aby prišli na svet v období, keď je dostatok potravy, lepšie počasie a teda lepšie podmienky na prežitie. Je to potomstvo do budúcna a je na nás aby ostalo aj pre ďalšie generácie, aby zapĺňalo všetky stupne potravinového reťazca a nenarušil sa prirodzený kolobeh prírody.
Týmito slovami otvoril predseda PZ Milatince Senné Ing. Ivan Vaňo športové odpoludnie na futbalovom ihrisku v Sennom. Tématiku významu lesov ich význam pre svet a nasledujúce generácie pootvorila vo svojom úvodnom slove Ing. Beata Palajová –personalistka Lesov SR š.p. OZ Kriváň, ktorý boli spoluorganizátormi krásneho športového ale náučného odpoludnia. Akciu podporili starostovia dotknutých obcí Poľovného revíru Senné Červeňany, Senné, Šuľa a aj miestna evanjelická cirkev.

Akcia sa konala z podnetu miestnych poľovníkov v rámci mesiaca poľovníctva a ochrany prírody, ktorí sa týmto zavďačili vlastníkom pôdy za podporu pri obnove poľovného revíru a zároveň občanom a hlavne deťom aby lepšie chápali význam poľovníctva a lesníctva na Slovensku. Pozvaná bola celá dolina od Hornej Strehovej až po Horný Tisovník zdarma v réžii PZ Senné. Ale neodmietli ani hosťa z Ameriky, ktorý si dokonca zahral aj futbal a veľmi sa podujatiu potešil.

A že záujem o prírodu, zvieratká a stromy bol veľký , svedčia fotografie kde deti hltali pohľadom informácie a s otvorenými ústami počúvali pedagogický výklad Ing. Palajovej. Prevetrala vedomosti a doplnila detský obzor o všetkom čo im okolitá príroda ponúka. Veď kým z maličkého semienka vyrastie obrovský strom je mnohoročné úsilie lesníkov. Deti spoznali okrem semien stromov tvary listov, farbu a tvar výhonkov, škodcov a nebezpečenstvá pokiaľ lesy dozrejú do rubnej zrelosti. Dozvedeli sa a počuli hlasové prejavy hlavných druhov zvieral tejto oblasti a čo všetko musia urobiť poľovníci aby sa zachoval kvalitný genofond zveri. Odmenou im boli náučné leporelá, drobnosti a sladkosti organizátorov.

Nasledovala streľba zo vzduchovky pre mladých strelcov a manželky. Chlapi nestrieľali, že sa nastrieľajú dosť počas poľovníckej sezóny, ale aj tak si pri pive strieľali jeden z druhého. To sa už v okolí futbalových bránok rozcvičovali mužstvá na odohranie priateľského zápasu poľovníkov a nepoľovníkov. Mladým strelcom mnohokrát museli trošku pomôcť rodičia, veď niektoré deti držali gvér v rukách po prvý krát v živote. Ale darilo sa im, lebo v terčoch boli aj centrované desiatky. Niektoré výstrely sa hľadali ťažko, ešte že v pozadí boli veľké baly sena. Odmenení boli diplomami, vecnými cenami od sponzora a sladkosťami.

Výsledky: Dievčatá:
1.Romanka Ragačová 47/50 b
2.Viktorka Sujová 25/50 b
3.Katka Huňavá 18/50 b

Chlapci:
1.Braňo Daniel 45/50 b
2.Mirko Beňo 44/50 b
3.Jojo Vlačuha 40/50 b
4.Vladko Vozaf 32/50 b

Ženy:
1.Marianka Marková 48/50 b
1.Mirka Rechtoríková 48/50 b
2.Anka Ragačová 18/50 b

Streľba v stoji:
Juniorky
1. Júlia Pekárová 46 bodov

Ukončením streľby nastúpili na ihrisko futbalisti. Spočiatku kým stačili sily, bol aj výsledok vyrovnaný. No s ubiehajúcimi minútami a hlavne v druhom polčase na strane poľovníkov dochádzal dych a ku koncu klesal aj počet hráčov na ihrisku, jednoducho už nemal kto striedať. Ešte že to rozhodca toleroval, ale to si poľovníci poistili, rozhodcu nachovali a napojili. Potvrdilo sa že mladý, vitálny hráči u nepoľovníkov, viac trénovaní, hladko a jednoznačne zvíťazili. Nepomohlo ani privreté oko rozhodcu. Poľovníkom neostali sily ani priateľské jedenástky a išli si liečiť ubolené telá k občerstvovacím stolom. A boli radi že obišli bez zranení.
Nič nemenilo na tom že rýchlo doplnili energiu a chlapi sa začali pripravovať na hlavný klinec programu, hod kyjakom. Vynikajúco tvarovaný, ťažký, nevhodný do ruky, s hrubou rukoväťou, zle vyťažený, šmykľavý, ideálny na vyšmyknutie z ruky, tak má vyzerať správny kyjak, aby preveril silu a techniku hádzajúceho. Nevýhodou bolo že každý mal iba jeden hod. Kyjak s hmotnosťou do 10 kg najmladší hodili do vzdialenosti cca 5m. U starších rozhodla o umiestnení technika hodu, keď ich o dĺžku pripravila rúčka kyjaka, ktorá sa dotkla zeme skôr ako obuch kyjaka. Veľmi dobré boli výsledky s dĺžkou nad 10 m.

Celkové výsledky ( hody nad 10 m):
1.Pavel Beňo 11,94 m
2.Marián Suja 10,70 m
3.Adrián Marčok 10,61 m
4.Vlado Vozaf 10,57 m
5.Ivan Vaňo 10,21 m
6.Miro Kyzúr 10,18 m

S prichádzajúcou tmou sa rozviazali jazyky a spev sa niesol dolinou do neskorých nočných hodín.

Naši partneri