Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

18. máj bude patriť múzeám a galériám 10. mája 2019, Pridal: Monika Hozáková

V sobotu 18. mája múzeá a galérie otvoria svoje brány všetkým návštevníkom a záujemcom o umenie a kultúrne dedičstvo. Do tohtoročného celoeurópskeho podujatia sa zapojí celkovo deväť kultúrnych inštitúcií z Nitry a okolia.

Výstavy na Župnom námestí v priestoroch Nitrianskej galérie budú návštevníkom k dispozícii od 13.00 – 24.00 hodiny. Okrem prehliadky  umeleckých diel vystavených v Reprezentačných sálach, Galérii mladých, Bunkri a Salóne sa o 14.00 môžete zúčastniť workshopu pre rodiny s deťmi od sedem rokov. Účasť je potrebné rezervovať osobne na tel. čísle 0908 824 464. O 20.00 hodine sa môžete tešiť na tanečné predstavenie s digitálnou svetelnou projekciou Question for Dance / FIVE. Zároveň budú v časoch od 15.00 do 24.00 v rámci kolekcie Best of Anča 2018 premietané ocenené krátkometrážne filmy. Počas celého dňa máte tiež možnosť zapojiť sa do súťaže Zaostri svoj zrak na umenie IX.

Priestory Ponitrianskeho múzea na pešej zóne budú otvorené od 10.00 do 24.00. hidiny. Okrem prebiehajúcich výstav je pripravený interaktívny program pre rodiny s deťmi „svietniky z mozaiky“ s možnosťou vytvoriť si vlastný svietnik podľa svojej predstavy, ukážka paličkovania a tkania a od 20.00 sa o zábavu postará hudobné združenie Musicantica Slovaca. Obyvatelia Šale môžu navštíviť aj Dom ľudového bývania v Šali, kde sa bude konať výstava ručných prác.

Synagóga už tradične od 13.hodiny ponúka návštevníkom prehliadky stálych výstav a od 16.00 si môžete vypočuť aj starozákonný príbeh o slobode, či hudobno – poetické pásmo o židovských sviatkoch.

Nielen pre rodiny s deťmi je zaujímavý program múzeí na Farskej ulici. Detské múzeum Severka ponúka v čase od 10.30 do 22.00 interaktívnu výstavu s názvom Inkovia – Deti slnka, Páni nebies… a prehliadky s lektorským výkladom. V Múzeu medoviny na Farskej ulici bude od 15.00 do 22.00 pripravená ochutnávka medov pre deti. Dospelých možno viac zaujme návšteva 300-ročnej pivnice spojená s ochutnávkou medoviny.

Aktuálnu výstavu fotografií v Trafačke na ulici Janka Kráľa budú od 15.00 do 24.00 spríjemňovať hudobné vystúpenia študentov nitrianskeho konzervatória a folkových zoskupení.

Misijné múzeum na Kalvárii zas ponúkne možnosť individuálnej prehliadky expozície. Veľkú časť exponátov tvoria predmety, ktoré boli zozbierané misionármi na všetkých kontinentoch sveta. Súčasťou fondu sú napríklad zbierky motýľov, chrobákov, zvierat či cudzokrajných predmetov denného a praktického života.

V blízkom okolí Nitry, v obci Mojmírovce sa nachádza Regionálne múzeum Mojmírovce, ktoré bude otvorené od 15.00 do 22.30 s komentovanou prehliadkou Slávne rody. O 18.hodine sa vďaka hereckému súboru Teatra Orlus môžete tešiť na divadelné predstavenie Mesačné svetlo lásky.

Múzeum Podzoboria v Dolných Obdokovciach ponúka návštevníkom od 17.00 do 23.hodiny komentované prehliadky, premietanie archívnych filmov o ľudových tradíciách Podzoboria, ukážku a skúšku paličkovania podzoborskej čipky. Počas celého večera je pre deti pripravená kvízová súťaž.

 

Monika Hozáková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri