Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

4-3-2-1... 11. októbra 2017, Pridal: Mgr. Denisa Baranová

Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi / 12. ročník

Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi 4-3-2-1… prebieha v Nitrianskej galérii od roku 2006 a nadväzuje na predošlú bohatú činnosť v oblasti šírenia a propagácie slovenskej literatúry. Moderátorom a spolutvorcom dramaturgie je od začiatku cyklu Dado Nagy. Projekt sa primárne zameriava na súčasnú literatúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní na ceny v prestížnych literárnych súťažiach. Súčasťou besied je okrem moderovanej diskusie so spisovateľom aj autorské čítanie textov. Počas trvania cyklu sa predstavilo množstvo popredných slovenských autorov ako napr. Kornel Földvári, Dušan Mitana, Vladimír Balla, Pavel Vilikovský, Alexandra Salmela, Daniela Kapitáňová, Peter Krištúfek, Pavol Rankov, Ján Buzzásy, Daniel Hevier, Jana Beňová, Michal Hvorecký, Veronika Šikulová, Monika Kompaníková, Bene, Péter Hunčík, Agda Bavi Pain, Jaroslav Rumpli, Ivana Dobrakovová, Ľubomír Feldek, Maroš Krajňak, Marek Vadas, Katarína Kucbelová, Peter Pišťanek, Jozef Karika, Vanda Rozenbergová, Daniel Pastirčák a iní.

 

Program literárnych besied v roku 2017:

 

  1. október 2017 o 18.00 hod.

 

PIŠTA VANDAL

Štefan Chrappa, vystupujúci aj pod pseudonymom Pišta Vandal, je slovenský spisovateľ, metalista a redaktor kresťanského vysielania. Hrá na gitaru a spieva v metalových kapelách Čad a Vandali, s ktorými vydal viac albumov. Trikrát získali ocenenie Radiohead Awards v rámci kategórie Hard and Heavy. Je autorom niekoľkých zbierok básní, fejtónov, poviedok, detských knižiek, cestopisu i dvoch románov. Svoje knihy vydáva vo vlastnom vydavateľstve Limerick, v rámci ktorého mu vyšla aj kniha rozhovorov s Antonom Srholcom.

 

  1. október 2017 o 18.00 hod.

 

JURAJ ŠEBESTA

je slovenský spisovateľ, prekladateľ, teatrológ a riaditeľ mestskej knižnice v Bratislave. Venuje sa divadelnej a kultúrnej publicistike, prekladom hier z angličtiny, ako aj vlastnej literárnej tvorbe. Jeho román Keď sa pes smeje získal viaceré významné ocenenia: Cena Stana Radiča – Objav roka; Medzinárodný festival humoru a satiry, Kremnické gagy; Najlepšia kniha pre deti a mládež, Bibiana; finalista súťaže Anasoft litera atď. Zostavil výbery z tvorby amerických dramatikov S. Sheparda a D. Mameta, ako aj sériu slovenských hier preložených do angličtiny Contemporary Slovak Drama 1 ‒ 5.

 

  1. november 2017 o 18.00 hod.

 

EVA LUKA,

vlastným menom Eva Lukáčová, vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo – angličtina a japončina na Univerzite Komenského v Bratislave. Doktorát získala na prestížnej univerzite v japonskej Osake. V Japonsku strávila osem rokov, rok žila v Austrálii, štyri roky v Španielsku. Vydala tri zbierky básní – Divosestra, Diabloň a Havranjel. Za svoju poéziu, ktorá sa prekladá do mnohých svetových jazykov, získala viacero literárnych ocenení: Cena Rubato za poéziu, Prémia Ivana Krasku, Cena Maše Haľamovej. Okrem vlastnej tvorby sa venuje tlmočeniu a prekladaniu z japončiny a angličtiny.

 

  1. november 2017 o 18.00 hod.

 

LACO KERATA

pôsobí ako divadelný a rozhlasový režisér, herec, scenárista, prekladateľ a spisovateľ. Na Divadelnej fakulte VŠMU vyštudoval divadelnú réžiu. Spoluzakladal divadelný súbor Stoka, kde dodnes pracuje ako herec, režisér a autor hier s prvkami absurdného divadla. Venuje sa tvorbe poézie, po slovensky a po anglicky písané básne publikoval doma i
v americkom magazíne Five Fingers Review. Výber z jeho rozhlasovej dramatickej tvorby vyšiel knižne pod názvom Rádiové hry. V roku 2017 mala v nitrianskom divadle premiéru jeho hra Dobro, ktorá sa dostala aj do výberu festivalu Nová dráma.

 

  1. november 2017 o 18.00 hod.

 

DENISA FULMEKOVÁ

vyštudovala žurnalistiku na FiF UK v Bratislave a venuje sa publicistike a literárnej tvorbe. Pracovala ako redaktorka v niekoľkých literárnych a kultúrno-spoločenských časopisoch. Debutovala pod pseudonymom Mina Murrayová zbierkou poviedok Tak čo teda? Spolu s Petrom Macsovszkým napísala Klebetromán. Jej posledný román Konvália sa stal bestsellerom. Ide o príbeh františkánskeho mnícha a spisovateľa Rudolfa Dilonga, ktorý mal za druhej svetovej vojny dieťa so Židovkou. Tým dieťaťom bola Fulmekovej mama Dagmar. Kniha sa ocitla medzi finalistami Anasoft litera 2017.

 

  1. december 2017 o 18.00 hod.

 

JANKO IŠA

je autorom akčných, hororových a sci-fi príbehov. V roku 2016 mu vyšiel jeho prvý samostatný román Temnota z Pressburgu, o ktorom sa vyjadril známy autor fantasy Juraj Červenák: „Na slovenský knižný trh zamorený motivačnými banalitami, polodementnými vzťahovkami a zúfalo nefungujúcimi pokusmi o hlbokomyseľné generačné výpovede prichádza ďalšia ostrá, chlapská žánrovka od zaslúženého víťaza Martinus Ceny Fantázie.“ Išova poviedka Kladivák získala okrem Ceny Fantázie aj Cenu Béla za najlepšiu hororovú poviedku (rovnako ako aj poviedka Medzi regálmi).

 

 

Vstup voľný.

 

 

 

Bližšie informácie: kultura@nitrianskagaleria.sk, 037 657 96 41

Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra / www.nitrianskagaleria.sk

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri