Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Ako ochrániť rodinný dom (nielen) pred zlodejmi. Na toto často zabúdame. 1. júna 2023, Pridal: TV Nitrička

Chrániť svoj majetok by malo byť prirodzené. Napríklad rodinný dom a veci v ňom. Preto žnú úspech bezpečnostné dvere a kamerové systémy. Ochrana vlastného majetku, v tomto prípade rodinného domu, by však mala byť komplexnejšia. Poďme sa spoločne pozrieť, ako na to.

Chrániť svoj majetok by malo byť prirodzené. Napríklad rodinný dom a veci v ňom. Preto žnú úspech bezpečnostné dvere a kamerové systémy. Ochrana vlastného majetku, v tomto prípade rodinného domu, by však mala byť komplexnejšia. Poďme sa spoločne pozrieť, ako na to.

Ochrana domov pred zlodejmi a inými škodlivými vplyvmi je špecifická. Na rozdiel od bytov, sú rodinné domy viac exponované. Zároveň však existuje väčšie množstvo riešení, ako úspešne chrániť svoju nehnuteľnosť.

Plot ako prvá prekážka pre zlodejov

Plot domu už historicky predstavoval prvú prekážku pre neželaných hostí. Jasne oddeľoval súkromný majetok od verejného priestranstva. A tak je tomu aj dnes. Preto ak chcete efektívne chrániť svoju nehnuteľnosť a veci v nej, plot predstavuje prvý stupeň ochrany.

Dnes je populárne pozemok obohnať vysokým betónovým plotom. Týmto krokom chcú majitelia domov získať súkromie. Pri menších pozemkoch je to pochopiteľné. Žiaľ, aj kontraproduktívne. Ak sa totiž zlodej dostane cez plot, nikto a nič ho nebude rušiť pri jeho činnosti.

Preto je lepšie mať minimálne z ulice priehľadnejší plot. Možno to nie vždy vyhovuje, no občas môže prísť susedská zvedavosť vhod. Samozrejme najspoľahlivejším strážcom je pes. Ak aj zlodeja neodplaší, dokáže narobiť hluk.

Nepodceňujte bezpečnostné dvere

Vchodové dvere patria medzi ďalšiu prekážku, ktorú vedome kladiete medzi zlodeja a váš majetok. Preto pri stavbe domu, prípadne rekonštrukcii zvážte kúpu kvalitných bezpečnostných dverí. Rovnako dôležité sú aj zámky. Dnes sú bežne dostupné rôzne bezpečnostné zámky. Na pomyselný vrchol patrí inteligentný zámok, ktorý sa dá otvárať odtlačkom prsta alebo mobilom.

Na rodinnom dome však existujú ešte ďalšie zraniteľné miesta. Napríklad pivnica. Ľudia ju často nechávajú (ne)vedome otvorenú a pre zlodejov tak predstavuje ľahkú cestu do domu. Podobne je na tom aj garáž. Veľký dôraz preto klaďte na výber garážovej brány a spôsoby jej zabezpečenia. Ak nemáte elektrický pohon, budete sa musieť spoľahnúť na klasické zámky. V opačnom prípade by mal samotný motor zabrániť svojvoľnému otvoreniu brány.

Zvýšiť ochranu domu pred vlámaním dokážu aj exteriérové žalúzie. Pre zlodejov totiž predstavujú ďalšiu bariéru, pokiaľ by sa chceli vlámať cez okno. Lamely žalúzií musia buď vylomiť alebo vytlačiť dohora, čo je extrémne nepraktické.

Alarm a kamerový systém vám umožní pokojne spávať

Poslednou a snáď neprekonateľnou bariérou je potom alarm a kamerový systém. Ten by mal upozorniť na neoprávnené vniknutie do domácnosti. Za štandard sa dnes považuje GSM alarm. Ak je systém spustený, centrálna jednotka prijíma signály zo senzorov rozmiestnených po dome. V prípade narušenia pošle informáciu na zvolený mobilný telefón.

Výborným doplnkom k alarmu sú bezpečnostné kamery. Ich podstatnou výhodou je fakt, že v reálnom čase snímajú svet okolo seba. Ak teda dôjde k nejakej udalosti u vás doma, viete si rýchlo a ľahko skontrolovať či nejde náhodou o planý poplach. Ideálne je umiestňovať kamery aj do exteriéru a umiestniť ich tak, aby snímali vstupy do domu.

Nepodceňujte poistenie domácnosti

Doteraz sme spomínali iba zlodejov. Žiaľ rodinné domy neohrozujú iba vlamači. Nebezpečie číha takpovediac na každom kroku. Jedným z nich sú napríklad požiare. Preto je dôležité v rámci prevencie nainštalovať do domu aj detektory dymu, tepla či plynu (ak kúrite plynom). Tieto drobné zariadenia dokážu rýchlo a včas odhaliť nebezpečenstvo.

To, čomu sa nedá vedome predchádzať sú rôzne živelné pohromy. Posledné roky je počasie nevyspytateľné. Letné búrky sú čoraz intenzívnejšie a na sile naberajú aj rôzne víchrice. Predchádzať týmto prírodným katastrofám sa dá len veľmi ťažko. Jednou z možností ako chrániť svoju domácnosť je poistenie nehnuteľnosti.

Samozrejme poistka vás neuchráni pred víchricou ani inou živelnou pohromou. Ak vám však vietor poškodí strechu, nemusíte jej opravu hradiť z vlastného vrecka. A to sa samozrejme počíta. Navyše, poistenie nehnuteľnosti začína už od 3€ mesačne. Medzi kryté riziká patrí napríklad:

  • vandalizmus
  • živelné pohromy
  • poškodenie spôsobené požiarom, výbuchom atď.
  • krádež
  • pád lietadla, predmetov či prepätie
  • poškodenie spôsobené počasím

Aká je výška krytia a čo všetko poistenie kryje záleží od konkrétneho produktu poisťovne.

Ochrana nehnuteľnosti je komplexnejšia, než by sa mohla zdať. Každý zo spomínaných prvkov má svoj význam. Samozrejme záleží od možností a rozhodnutia každého, ako bude svoju domácnosť chrániť pred nepriaznivými vplyvmi. Vedzte však, že šetriť sa v tomto prípade neoplatí.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri