Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Ako poistiť firemné auto čo najvýhodnejšie? 29. septembra 2020, Pridal: Mgr. Mária Geierová

Medzi najdrahšie položky hnuteľného majetku firmy patria často automobily. V dnešnej dobe nie je nič výnimočné, ak firma vlastní aj viacero vozidiel. Kameňom úrazu však býva to, že ich používa viacero vodičov s rozdielnymi návykmi a šoférskymi skúsenosťami. Preto by sa mohlo zdať, že vybrať najlepšie poistenie pre firemné auto je hotová veda. V skutočnosti to však také komplikované nie je.

Oplatí sa kombinácia PZP a havarijného poistenia

Firemné vozidlo môže byť v niektorých firmách používané na dlhé a náročné trasy, pričom na ňom jazdí viac šoférov a často býva využívané s menšou opatrnosťou ako súkromné auto. Preto je pri takomto vozidle vyššia pravdepodobnosť, že sa poškodí alebo príde k poistnej udalosti. Z toho dôvodu sa okrem zákonnej povinnosti uzatvoriť povinné zmluvné poistenie určite oplatí aj havarijná poistka. Automobil tak získa komplexnú poistnú ochranu aj pred rizikami, ako sú napríklad vandalizmus, krádež alebo poškodenie od hlodavcov. Pre firmy preto havarijné poistenie predstavuje opodstatnenú investíciu. Staršie vozidlá sa však havarijne poistiť neoplatí, pretože ich hodnota už klesá. Z tohto dôvodu sa odporúča zvoliť vhodné pripoistenia k PZP.

Flotilové poistenie je výhodné riešenie

Pri poisťovaní firemných áut je najvýhodnejším riešením tzv. flotilové poistenie. Tento typ poistenia môžu využiť firmy, ktoré vlastnia päť a viac vozidiel, pričom môžu dostať zľavu z ceny PZP. V takomto prípade sa neposudzuje každé vozidlo individuálne, ale hodnotí sa vozový park ako celok a jeho škodovosť. Keď firma neskôr dokúpi ďalší automobil, nemusí ho poisťovať individuálne a uzatvárať ďalšiu zmluvu, pretože nové auto bude zaradené do už existujúceho flotilového poistenia. Poisťovanie celého vozového parku má teda viacero výhod. Firma získa výhodnú výšku poistného a tiež sa jej sprehľadní administratíva.

Iná cena, rovnaké krytie

V porovnaní s autom na súkromné účely nemá poistenie pre firemné vozidlo žiadne špecifiká ani obmedzenia. Klient si môže vybrať PZP a aj havarijné poistenie v tom istom rozsahu s rovnakými limitami. Jediný rozdiel je v cene, pretože poistenie pre firemné vozidlo býva spravidla drahšie. Vo vyššej cene poistného sú zohľadnené vyššie nároky na firemné auto, na ktorom sa strieda viacero rôznych vodičov. Rovnako ako pri poistení automobilov na súkromné účely, ani v prípade firemných vozidiel neuplatňujú poisťovne rovnakú cenotvorbu. Každá poisťovňa si kritériá a podmienky nastavuje inak, preto sa aj v tomto prípade oplatí poistenie porovnávať a zvažovať ponuky viacerých poisťovní.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri