Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Aplikácia na sčítanie obyvateľov 16. februára 2021, Pridal: Mgr. Mária Geierová

V historicky prvom plne elektronickom sčítaní sa obyvatelia budú sčítavať z pohodlia domova a vyplnenie elektronického formulára nezaberie viac ako 10 minút.

Elektronické sčítanie obyvateľov prebieha od 15. 2. 2021 do 31. 3. 2021. Na sčítanie postačí mobil, tablet či notebook alebo PC. Obyvatelia budú mať  okrem webovej aplikácie k dispozícii aj mobilné aplikácie. Ak sa obyvateľ nemôže alebo nevie sčítať sám alebo s pomocou blízkych,  bude mať možnosť využiť od 1. 4. 2021 služby asistovaného sčítania.

Sčítací formulár nájdete na webovej stránke www.scitanie.sk. Sčítať sa môžete aj cez mobilnú aplikáciu pod názvom SODB 2021, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Samosčítanie elektronickým formulárom  je pre obyvateľov rýchly a jednoduchý spôsob na vyplnenie sčítacieho formulára bez narušenia súkromia. Pomoc nájdete aj na linke: 02/20 92 49 19.

Všetky údaje, ktoré uvediete v sčítacom formulári, sa musia vzťahovať  k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.

Nezabudnite, že všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenska obvyklý pobyt. Ďalej obyvatelia tretích krajín, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt.

Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, respektíve zákonný zástupca.

PhDr. Ľudmila Ivančíková, PhD., generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie: „Po prihlásení čaká obyvateľa sčítací formulár, ktorý obsahuje 14 otázok. Všetky otázky sú doplnené o krátke a výstižné vysvetlivky a preto by vypĺňanie malo byť jednoduché a rýchle. Pomoc obyvateľovi poskytne aj call centrum. Obyvatelia môžu volať na číslo 02/ 20 92 49 19.“

Prvé základné výsledky SODB 2021 by mali byť  zverejnené už koncom roku 2021, resp. začiatkom nasledujúceho, ďalšie budú k dispozícii v roku 2022, komplexne spracované údaje pre národnú i medzinárodnú úroveň budú spracované a publikované najneskôr do začiatku roku 2024.

Zdroj: TS SODB 2021, Bratislava

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri