Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Bude sa v Nitre rekonštruovať železničná stanica? 23. mája 2019, Pridal: Daniel Mičík

Železničná stanica v Nitre je už roky v zlom stave. V súčasnosti prebieha pripomienkovanie štúdie, ktorá porovnáva štyri alternatívy jej vynovenia.

Železnice Slovenskej republiky uzavreli 26. júla minulého roku zmluvu so spoločnosťou IZOLSTAV-ZA, ktorá mala vypracovať štúdiu a posúdiť štyri varianty riešenia starej železničnej stanice v Nitre. Spoločnosť mala poskytnúť súčasný stav budovy a zanalyzovať viaceré možnosti. Mali by byť zohľadnené potreby ŽSR, mesta Nitra, ale aj potreby celého Nitrianskeho samosprávneho kraja a jeho obyvateľov. Štúdia mala byť pôvodne vypracovaná do 26. januára, avšak termín sa nakoniec presunul na 30. apríl tohto roku. Na stretnutí 6. mája bola štúdia odprezentovaná pre ŽSR a momentálne prebieha proces jej pripomienkovania.

Varianty, ktoré štúdia navrhuje:

– Rekonštrukcia existujúcej budovy ŽST Nitra
– Výstavba novej budovy ŽST Nitra
– Terminál integrovanej osobnej prepravy – TIOP Nitra
– Revitalizáciu budovy ŽST Nitra formou PPP projektu (teda v spolupráci so súkromným investorom)

Podľa slov hovorcu Železníc Slovenskej republiky o finálnej variante a výške nákladov zatiaľ rozhodnuté nie je. „Schválenie konkrétnej alternatívy a predpokladané investičné náklady na obnovu/revitalizáciu ŽST Nitra bude možné kvantifikovať až po pripomienkovom konaní, zapracovaní pripomienok a odovzdaní finálnej verzie. O výsledkoch štúdie bude ŽSR, ako správca železničnej infraštruktúry, informovať Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Následne štát ako vlastník železničnej infraštruktúry cestou MDV SR rozhodne o ďalšom postupe,“ povedal Michal Lukáč, hovorca ŽSR.

Daniel Mičík

 

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri