Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Silvester Roštár
Redaktor
REDAKCIA
Ladislav Tóth
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Zuzana Strýčeková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
Moderátor redaktor
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Saša Brixová
redaktorka

CINEAMA 2019 prichádza do Nitry. Krajské osvetové stredisko v Nitre ponúkne prehliadku amatérskych filmov. 3. júna 2019, Pridal: Eva Škandíková

V Nitre sa už tento víkend uskutoční 27. ročník celoštátnej postupovej súťaže Cineama. Nitru čaká víkend plný filmových zážitkov.

Počas víkendu od 7. do 9. júna predstaví celoslovenská súťaž filmové diela v kategóriách animovaný, hraný, minútový film, dokument, reportáž, experiment a videoklip.

CINEAMA je celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskej filmovej tvorby, ktorá sa koná od roku 1995 a nadviazala na súťaže a prehliadky, ktoré sa pod rôznymi názvami konali od roku 1960. Hlavným cieľom súťaže je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko – odborný rast jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie umeleckej tvorby v oblasti amatérskej filmovej tvorby.
CINEAMA pomáha rozvíjať nadanie, umeleckú kreativitu či technické zručnosti v oblasti amatérskej filmovej tvorby. Vytvára priestor pre umelecké stvárnenie skutočnosti, pre autorské vyjadrenie názorov, postojov a skúsenosti tvorcov filmových diel.
Verejné premietanie súťažných filmov s maximálmou dĺžkou do 20 minút, ohlási 7. júna o 9.00 hodine zvučka 27. ročníka Cineamy. „Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutoční o 13. 00 za prítomosti hostí zo Slovenska, Nemecka, Poľska a z Čiech. Diváci si budú môcť pozrieť 91 súťažných filmov,“ uviedla riaditeľka Krajského osvetového strediska v Nitre Daniela Gundová. Filmové diela predstavia deti, mládež a dospelí z celého Slovenska.


Diváci sa môžu tešiť na 91 filmov od 155 autorov z celého Slovenska, čo predstavuje takmer 500 minút čistého premietacieho času. Je to výber z celkového počtu 147 filmov od 256 autorov, ktoré postúpili zo všetkých 8 krajov Slovenska.
„Odborná porota si bude pri hodnotení všímať umelecké kritéria ako námet, scenár, dramaturgia, réžia, strih, hudba, z technických kritérií hlavne kvalitu obrazu, zvuku, pri reportáži a dokumente i odborný prínos, pravdivosť informácií a zrozumiteľnosť,“ uviedla odborná pracovníčka Zdenka Smrečková.
Organizátori si pre návštevníkov prichystali rôzne vzdelávacie aktivity, diskusie, rozborové semináre a individuálne konzultácie. V piatok večer je pre filmárov prichystaná prezentácia Hudobnej banky s podtémou Ako na hudbu vo filme. „Celým súťažným premietaním nás bude sprevádzať zvučka vychádzajúca z tohtoročného vizuálu Cineamy. Tá v sobotu večer 8. júna ohlási výsledky,“ dodala Gundová. Súťažiaci sa dozvedia, kto je tohtoročným víťazom a odnesie si domov ceny a diplomy v jednotlivých kategóriách a žánroch.

Vstup na jednotlivé filmové projekcie je voľný. Jediné obmedzenie pre návštevníkov je kapacitou počtu miest kinosály.

Eva Škandíková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri