Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Črevotour 2019 dorazí do Nitry 25. apríla 2019, Pridal: Daniel Mičík

Organizácie Europacolon Slovensko a NIE RAKOVINE aj tento rok organizujú svoju Črevotour, kde sa snažia ľudom odpovedať na všetky otázky ohľadom rakoviny hrubého čreva a konečníku.

Europacolon Slovensko je nezisková, nezávislá organizácia, ktorá vznikla ešte v roku 2007. Jej cieľom je informovať o kolorektálnom karcinóme, bežne nazývaného aj ako rakovina hrubého čreva a naučiť širokú verejnosť ako rozpoznať prvé príznaky tejto zákernej choroby. Spájajú pacientov, lekárov, médiá, politikov, poisťovne ale aj širokú verejnosť v boji proti tomuto ochoreniu. Slovensko sa dlhodobo radí medzi krajiny s najvyšším výskytom tohto typu rakoviny a táto organizácia neúnavne pracuje na tom, aby sa to zmenilo a zachránilo sa tak množstvo nevinných životov.

 

Po viac ako desaťročnom naliehaní na Ministerstvo zdravotníctva sa vytrvalosť tejto organizácie vyplatila a od roku 2019 funguje na Slovensku populačný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka. Skríning je označenie činností, ktoré vyhľadávajú jedincov s chorobami, ktoré sú zatiaľ bezpríznakové. Cieľom je zachytiť chorobu v počiatočnom štádiu, kedy je šanca jej úspešného vyliečenia výrazne vyššia. Najohrozenejšia časť populácie sú ľudia starší ako 50 rokov. V priebehu januára a februára bola pozvaná na preventívne vyšetrenie vzorka 20 000 ľudí. V poštovej obálke dostali okrem vysvetľujúcej pozvánky aj štandardizovaný imunochemický test a návod, ako si odobrať a hygienicky uložiť stolicu. Poistenec, ktorý sa rozhodne si test urobiť, zanesie vzorku svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý tento test následne vyhodnotí. Poistenci majú čas si test spraviť do konca októbra tohto roku, po tomto termíne sa vykoná štatistické vyhodnotenie. Cieľom tohto projektu je účasť minimálne 50% oslovených poistencov, čím by Slovensko dalo signál, že je dostatočne vyspelé na to, aby sa tento druh skríningu mohol rozšíriť na celú populáciu ohrozenej vzorky ľudí.

 

V piatok a sobotu, 26. a 27. apríla 2019, roztiahnu organizácie Europacolon Slovensko a NIE RAKOVINE svoje nafukovacie megačrevo v obchodnom dome N Centro Nitra na Chrenovej. Stretnúť sa s nimi môžete v piatok v čase od 14.00 do 18.00 hod. a v sobotu od 9.00 do 18.00 hod.

Tím odborníkov a dobrovoľníkov vám rád odpovie na všetky otázky týkajúce sa tohto druhu ochorenia. Povedia vám o dôležitosti prevencie a skríningu, ktorý je jednou z hlavných tém tohto ročníka. Žiadna otázka im nie je nepríjemná, ich headline predsa znie „Nezahoď svoj život!“, a keď ide o život, žiadna téma by nemala byť tabu.

Daniel Mičík

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri