Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Desať rokov od vysviacky nitrianskeho biskupa 16. júla 2015, Pridal: TV Nitrička

Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák prijal pred desiatimi rokmi (16. júla 2005) biskupskú konsekráciu. Slávnosť sa konala v Katedrále – Bazilike svätého Emeráma v Nitre. Hlavným svätiteľom bol jeho predchodca v úrade kardinál Ján Chryzostom Korec. Spolusvätiteľmi boli kardinál Jozef Tomko a vtedajší apoštolský nuncius na Slovensku, arcibiskup Mons. Henryk J. Nowacki. Na vysviacke sa zúčasnili dve desiatky biskupov, stovky kňazov a rehoľníkov a mnoho laických veriacich.

Svoju prvú pontifikálnu svätú omšu slávil Mons. Viliam Judák vo svojej katedrále na druhý deň po biskupskej vysviacke. Bol práve sviatok hlavných patrónov Nitrianskej diecézy – svätých Andreja Svorada a Beňadika.
Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák za desať rokov svojej služby vysvätil desiatky novokňazov – absolventov Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre, vykonal niekoľko požehnaní kostolov, farských budov, pastoračných centier, kaplniek. Pravidelne sa zúčastňuje slávení na pútnických miestach v rámci diecézy, napr. na Skalke, v Nitre na Kalvárii, v Topoľčiankach, v Topoľčanoch, v Novej Vsi nad Žitavou, v Hronskom Beňadiku. Neúnavne vykonáva pastoračné návštevy farností. Za jeho pôsobenia prišli do Nitry klauzúrne sestry Služobnice Ducha Svätého ustavičnej adorácie (2008), bol otvorený hospic v Nitre ako zariadenie Diecéznej charity Nitra (2007), začali naplno fungovať univerzitné pastoračné centrá v Nitre a v Trenčíne. Biskup Viliam Judák venuje svoju osobitnú starostlivoť Kňazskému semináru svätého Gorazda, cirkevným školám, kapitule kanonikov i kňazom na dôchodku. Rovnako sa angažuje v prospech pastorácie rodín, detí, mládeže, zdravotníckych pracovníkov, rozvedených veriacich.
Od roku 2007 do roku 2014 sa pod jeho vedením uskutočnila rozsiahla obnova interiéru Katedrály – Baziliky svätého Emeráma v Nitre a pokračuje systematická obnova Nitrianskeho hradu. V roku 2007 bolo v areáli hradu otvorené Diecézne múzeum a v roku 2012 bola na námestí pred Biskupským palácom osadená socha – dnes už svätého – pápeža Jána Pavla II.
Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák sa venuje aj pedagogickej a publikačnej činnosti. Je v poradí 78. biskup na starobylom nitrianskom biskupskom stolci.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri