Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Jednodňový výlet v Nitre: 5 miest, ktoré musíte navštíviť 2. júna 2023, Pridal: TV Nitrička

Chystáte sa na jednodňový výlet do Nitry a chcete počas neho zažiť čo najviac? Prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé miesta, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť!

1. Mestský park

Nitriansky mestský park je obľúbeným miestom, kam chodia domáci oddychovať a užívať si príjemné chvíle s blízkymi. Nachádza sa neďaleko centra mesta, v blízkosti Nitrianskeho hradu a futbalového štadióna. Má rozlohu až 20 hektárov a nájdete tu množstvo zaujímavých atrakcií. Príkladom je Mini ZOO s rôznymi zvieratkami, ktoré môžete pohladkať či nakŕmiť. Súčasťou parku sú aj detské ihriská a rozsiahle trávnaté plochy. Hneď vedľa neho je veľké bezplatné parkovisko. Aktuálne však park prechádza najrozsiahlejšou rekonštrukciou v jeho histórii. Sprístupnený verejnosti by mal byť podľa informácii mesta Nitry až začiatkom jesene 2023.

2. Nitriansky hrad

Z mestského parku viete pešo vyjsť na Nitriansky hrad, ktorý je jednou z najkrajších pamiatok mesta. V 9. storočí ho obýval knieža Pribina, v období Veľkej Moravy sa v ňom zas zdržiaval knieža Svätopluk. Súčasťou hradu je katedrála, románsky kostol sv. Emerama a Diecézne múzeum, v ktorom môžete obdivovať mnohé zaujímavé expozície – kópie stredovekých listín dokumentujúcich dejiny diecézy, liturgické predmety či faksimile.

Keďže Nitriansky hrad sa nachádza na kopci, v nadmorskej výške 220 metrov, je z neho nádherný výhľad na historické centrum a ďalšie časti mesta. Z hradu následne môžete v priebehu niekoľkých minút zostúpiť smerom do centra Nitry.

3. Socha Corgoňa

Keď budete z hradu zostupovať smerom do centra, môžete sa zastaviť pri soche Corgoňa, ktorá je jedným z charakteristických symbolov Nitry. Nachádza sa neďaleko Pribinovho námestia, na rohu Východnej a Samovej ulice. Podľa miestnej legendy Corgoň zachránil Nitriansky hrad pred dobytím Turkami. Začal na nich hádzať veľké balvany, čím ich účinne odstrašil.

Praktický tip: Ak patríte k milovníkom sôch, určite neprehliadnite ani súsošie sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa nachádza v blízkosti Biskupského úradu pri Nitrianskom hrade.

4. Centrum mesta

Centrum Nitry si vás získa svojou unikátnou atmosférou a peknou architektúrou. Prechádzku po ňom si tak určite užijete. Keď vám vyhladne alebo vysmädne, môžete zavítať do niektorej z mnohých reštaurácií, prípadne do nákupného centra OC Mlyny Nitra, ktorého súčasťou je aj supermarket Billa. Pred jeho návštevou si nezabudnite pozrieť najnovšie Billa akcie, ktoré nájdete vo vždy aktuálnom zľavovom letáku. Počas horúcich dní sa viete osviežiť napríklad ochutenou minerálnou vodou Rajec zlacnenou o desiatky %.

5. Zobor

Na Zobor, ktorý je dominantou Nitry, môžete ísť viacerými turistickými trasami. Jedna z najobľúbenejších začína pri Špecializovanej nemocnici sv. Svorada, v blízkosti ktorej je zastávka MHD aj bezplatné parkovisko. Výstup zvládnete pokojným tempom za približne 45 minút. Vysielač Zobor sa nachádza v nadmorskej výške 554 metrov a naskytne sa vám z neho nádherný výhľad na celé mesto.  

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri