Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Májové podujatia v Trafačke - TS 27. apríla 2017, Pridal: Mgr. Denisa Baranová

V máji Fotogaléria Trafačka odštartuje projekt (rod)INÉ soboty, ktorý prinesie vždy v prvú sobotu v mesiaci workshop pre rodiny s deťmi.

Súkromné konzervatórium v Nitre pripravilo večer hudby, na ktorom sa predstavia študenti hudobných odborov. Zakladateľ Trafačky František Kolář vystaví prierez jeho tvorby za 45 rokov a konať sa bude aj Noc literatúry.  

 Máj ponúkne tieto podujatia:

 . dve výstavy, dve vernisáže  

Výstava 306 hrmených reflektuje výsledky činností ateliéru 306 – propagačného výtvarníctva Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu pod vedením: E. Fehéra, I. Greguša, B. Lipovej, J. Kianičkovej Godálovej, v zastúpení maľby, kresby, grafiky, videa, objektov, doplnené v rôznych podobách o reflexie z aprílovej tvorivej exkurzie žiakov v Prahe. Vernisáž sa uskutoční 2.5. o 17:00.

Zakladateľ Trafačky, fotograf František Kolář oslávi svoje jubileum výstavou Portrét, akt, figurálna fotografia. Štyridsaťpäť rokov s fotoaparátom v ruke – šesťdesiat rokov – šesťdesiat fotografií. Výstava fotografií – cyanotypia, platinová fotografia a plátno – historické techniky – to je tá odpoveď na digitálnu éru dneška. Vernisáž je uskutoční 27.5. o 18:00.

. workshopy pre rodiny s deťmi      

(rod)INÉ soboty je projekt založený na zážitkovom neformálnom vzdelávaní, ktorý podporuje aktívne trávenie voľného času detí a rodičov. Stretneme sa v Trafačke vždy prvú sobotu v mesiaci. 6.5. je pripravená keramická dielňa, na ktorej sa budeme učiť ako správne pripraviť hlinu na prácu, hniesť hlinu, odstrániť vzduchové bubliny, správne navlhčiť hlinu. následne sa s hlinou bude točiť na kruhu a modelovať pomocou valčekov a drevených nástrojov. Lektor: Ivan Mada.
(Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.)

. prečítame z diela P. Esterházyho

Trafačka sa 10.5. zapojí do medzinárodného podujatia Noc literatúry, ktoré v jednotlivých krajinách iniciujú České centrá. Počas Noci literatúry sa netradičným spôsobom približuje súčasná európska literatúra prostredníctvom série verejných čítaní. V Trafačke prečítame z diela P. Esterházyho: Mercedes Benz, historickej revue v dvoch častiach, ktorú autor napísal špeciálne na objednávku Činohry Slovenského národného divadla. A keďže Nitra je multi-kulti, bude sa Esterházy čítať aj v originálnom znením v maďarčine.

. Večer hudby so Súkromným konzervatóriom v Nitre

V úvodom koncerte 16.5. sa predstavia študenti odboru hudobno-dramatické umenie zo speváckej triedy Jany Maľovej (Simona Kovačevová, Zuzana Guľvášová, Lucia-Viktória Kmeťová, Karol Filo, Jakub Janotík). Klavírna spolupráca: Jana Hluchá, Michal Halčin a Richard Šarvaic.

V podaní študentov odboru hudobno-dramatické umenie zo speváckej triedy Viki Nagyovej: (Michaela Hasalová, Petra Jakubíková, Jana Rakúsová, Nikol Hodrová, Michaela Krajčová, Katarína Luprichová, Nancy Batistová) si budete môcť 23.5. vypočuť melódie známe aj neznáme. Klavírna spolupráca Tomáš Dúcky.

30.5. vám vo svojom prevedení Matej Truban a Mário Drgoňa prednesú skladby autorov a interpretov ako Richard Muller, Jaro Filip, Karol Duchoň, Dežo Ursiny, kapela Sccorpions, ba dokonca čosi z vlastnej tvorby.

. Objav roka na Radio_Head Awards 2015

19.5. vystúpi BULP, alter ego Sama Štefanca, mladého producenta elektronickej hudby, ktorého tvorba predstavuje zmes melodických liniek, úderných rytmov, melancholických či pozitívnych motívov. V hudbe organicky prepája rôznorodé zvuky a hudobné nástroje s dôrazom na silnú melódiu. Jeho zvuk je ovplyvnený tvorbou Mount Kimbie, Moderat či Bonobo. BULP svoje skladby prezentuje i naživo. Okrem laptopu, klávesov, perkusií a rôznych elektronických hračiek používa aj vlastný vokál a zamatový hlas vokalistky Jany Štefancovej.

. ĎALšIE PODUJATIA

Každú stredu o 18:30 si môžete prisadnúť k stolu a zadarmo konverzovať s rodeným Španielom.

5.5. zahrá akustické zoskupenie Straky a Nálezy. Spojenie slova a melódie, ktoré vedie Tomi s Adym a inšpiráciou tohto spojenia je Veronika.

15.5. je pripravená prezentácia a diskusia o tom, aké je to zúčastniť sa výmeny, tréningu alebo dobrovoľníckej služby v zahraničí. S účastníkmi projektov ADEL precestujeme napríklad Rumunsko, Litvu alebo Rakúsko.

18.5. pokračuje séria filmových večerov, počas ktorých premietame nemé filmy. To, čo sa nedá povedať slovami, vyjadrí Števo Haládik hudbou. Premietneme film Upír Nosferatu.

26.5. premietneme film Ropa zadarmo?. Dokument o rope v extrémne chudobnej Nigérii, devastajúcich ekologických následkoch jej ťažby, prekvapivo neexistujúcom prínose pre miestne obyvateľstvo napriek tomu, že Nigéria má najväčšie zásoby ropy v Afrike ako aj o tom, čo za sebou zanechávajú spoločnosti ťažiace ropu.

MÁJOVÝ PROGRAM

2.5. (ut) o 17:00 – Vernisáž: 306 hrmených

3.5. (st) o 18:30 –  Španielska konverzácia s inlingua

5.5. (pi) o 20:00 – Koncert: Straky a Nálezy (2€)

6.5. (so) o 10:00 – rodINÉ soboty: Keramická dielňa

10.5. (st) o 18:30 –  Španielska konverzácia s inlingua

10.5. (st) o 18:30 –  Noc literatúry: P. Esterházy – Mercedes Benz, historickej revue

15.5. (po) o 18:O0 –  Na cestách s ADEL

16.5. (ut) o 20:00 –  Večer hudby so Súkromným konzervatóriom v Nitre

17.5. (st) o 18:30 –  Španielska konverzácia s inlingua

18.5. (št) o 20:30 –  Vypočuj si nemý film: Upír Nosferatu (2€)

19.5. (pi) o 21:00 –  Koncert: BULP (4€)

23.5. (ut) o 20:00 –  Večer hudby so Súkromným konzervatóriom v Nitre

24.5. (st) o 18:30 –  Španielska konverzácia s inlingua

26.5. (pi) o 20:00 –  Premietneme film Ropa zadarmo?

27.5. (so) o 18:00 –  Vernisáž: František Kolář

30.5. (ut) o 20:00 –  Absolventský koncert: Matej Truban a Mário Drgoňa

31.5. (st) o 18:30 –  Španielska konverzácia s inlingua

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri