Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Milan Rastislav Štefánik, významný vedec, svetobežník, diplomat a astronóm bude 4. mája 2019 hlavnou témou dňa 16. apríla 2019, Pridal: Monika Hozáková

Mesto Nitra si pri príležitosti 100. výročia úmrtia významného Slováka, Milana Rastislava Štefánika, pripravilo s dvadsiatimi partnermi množstvo podujatí, sústredených najmä na Štefánikovej ulici, ktorá je dominantou centra mesta.

Séria podujatí s názvom Štefánik(ova) žije je naplánovaná na 4. mája 2019. Program odštartuje o 12.00 na letisku v Janíkovciach slávnostným preletom lietadiel a pietnou spomienkou pri soche M. R. Štefánika. Od 14.00 do 20.00 bude program prebiehať na pešej zóne v Nitre. V Ponitrianskom múzeu si budete môcť pozrieť výstavu fotografií zo zbierky Jána Maniačka, na ktorých sa nachádzajú pamätníky M. R. Štefánika na Slovensku a výstavu pohľadníc zo súkromnej zbierky Jána Panského s názvom Dokumenty o M. R. Štefánikovi uložené v Štátnom archíve v Nitre. Obe výstavy potrvajú do 31. mája 2019.

Vonku na pešej zóne si Štefánika pripomenieme filatelistickou výstavou aj exteriérovou výstavou fotografií z inscenácie Štefánik – slnko v zatmení v réžii Divadla Andreja Bagara v Nitre. Vystavia tu tiež predmety legionárov z prvej svetovej vojny. K sérii výstav sa pridá prednáška Róberta Arpáša a niekoľko sprievodných prezentácií.

Pre deti budú pripravené tvorivé dielne pred budovou Turistického informačného centra a k zábave prispeje aj kapela Funny Fellows, ktorá Vás svojou hudbou spolu s divadelníkmi z nitrianskych umeleckých škôl prenesie do dôb minulých. Pokiaľ budete mať záujem môžete sa k divadelníkom pridať a oblečení v dobových kostýmoch dotvoriť atmosféru podujatia, ktorú podporí aj zraz historických vozidiel na Svätoplukovom námestí.

Súčasťou podujatia bude tiež premietanie dokumentárneho filmu Pavla Kanisa o Štefánikovi a beseda s Petrom Poliakom, členom Slovenského zväzu astronómov amatérov, ktorý priblíži záujemcom život a prácu Štefánika. Na pešej zóne a v jej okolí sa môžete v sobotu okrem iného tešiť aj na Živý šach alebo hudobno-slovné pásmo o Milanovi Rastislavovi. Poctu Štefánikovi prejavíme aj symbolickým nasvietením Chrenovského mosta do národnej trikolóry.

4. májom však spomienka na Štefánika nekončí. Mesto Nitra má pre vás prichystané ďalšie sprievodné podujatia, ktoré sa uskutočnia v priebehu mája a júna. Už v pondelok 6. mája o 18.00 si môžete v Kinoklube Tatra pozrieť dobrodružný film Mohyla, ktorý je príbehom o ceste školákov do Štefánikových spomienok a je teda vhodný aj pre detského diváka. Od 3. do 23. júna vás bude v nitrianskej Synagóge čakať ďalšia výstava o Štefánikovi a 21. júla sériu podujatí ukončí kladenie vencov pri soche M. R. Štefánika pri príležitosti výročia jeho narodenia.

 

Monika Hozáková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri