Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Národný týždeň manželstva 11. februára 2021, Pridal: Mgr. Mária Geierová

Ako po minulé roky, tak aj tento patrí druhý februárový týždeň manželom. Národný týždeň manželstva je od svojho vzniku zameraný na podporu manželstva, pričom prebieha v týždni osláv sv. Valentína - stále obľúbenejšieho sviatku spájaného s láskou a partnerskými vzťahmi.

Cieľom Národného týždňa manželstva je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. Vytvára priestor, kde si môžeme pripomenúť, že spokojné manželstvo nie je samozrejmosť, ale vzťah, ktorý by sme mali rozvíjať. 

V aktuálnej epidemiologickej situácii nie je možné, aby sa aktivity spojené s týmto týždňom realizovali tak, ako bolo zvykom. No na vzťahoch je nutné pracovať stále, čoho sa drží aj iniciatíva Národného týždňa manželstva. Pre páry pripravili aktivity priamo do obývačky. 🙂

Od nedele 7. februára do nedele 14. februára na webe www.ntm.sk každý deň nájdete nové podnety, ako pestovať v manželstve bezpečné prostredie či upozornenia na to, čo pocit bezpečia vo vzťahu ohrozuje. Sú k dispozícii štyri oblasti, ktoré prispievajú k tomu, aby bolo manželstvo bezpečným miestom: ZÁVÄZOK – PRIJATIE – PRIATEĽSTVO – ODPUSTENIE a štyri, ktoré bezpečie v manželstve ohrozujú: KRITIKA – EGOIZMUS – NEÚCTA – NUDA.  A tieto oblasti sa postupne v rámci „NTM doma“ predstavia. Ku každej téme si môžete pozrieť video či tip na aktivitu pre strávenie spoločného času vo dvojici.

„Hoci si to možno neuvedomujeme, v živote sa rozhodujeme tak, aby sme sa vyhli ohrozeniu a cítili bezpečne. Zamykáme dvere a cenné veci, v aute používame bezpečnostné pásy, v noci sa vyhýbame tmavým a opusteným miestam, pri lezení vo výškach používame istenie, na plavbu v neistých vodách sa nevyberieme bez záchranného kolesa… A celkom prirodzene a podvedome sa túžime cítiť bezpečne aj v manželstve. Už keď si pri sobáši sľubujeme „neopustím ťa ani v šťastí ani v nešťastí, ale budem ťa milovať, starať sa o teba a vážiť si ťa“, vyjadrujeme túto túžbu a tiež odhodlanie prispieť k tomu, aby to naše manželstvo bolo bezpečným miestom. No sobášom to len začína a my často drobnými rozhodnutiami tvoríme v našej rodine viac či menej bezpečné prostredieNiekedy možno nevedomky náš vzťah ohrozujeme. Kritikou, nespokojnosťou, egoizmom alebo „len“ ľahostajnosťou sa dostávame do nebezpečných vôd… Vtedy je dobré siahnuť po záchrannom kolese – a to môže mať rôznu podobu. Môže to znamenať rozhodnúť sa byť vďačný za svojho partnera a všetko, čo pre mňa robí; môže to znamenať premýšľať nad tým, čo by ho potešilo a urobiť to preňho; niekedy to môže znamenať vedome sa rozhodnúť pestovať priateľstvo; inokedy uznať, že som to pokazil a požiadať o odpustenie… V manželstve nemusíme byť dokonalí, aby mohlo byť bezpečným miestom… A keď sa cítime v bezpečí, otvárame svoje srdcia a dochádza k blízkosti, po ktorej tak túžime!

Zdroj: Biskupstvo Nitra; Centrum pre rodinu Nitra; www.ntm.sk

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri