Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Nezabudnite! Na číslo 112 môžete v prípade núdze posielať aj SMS 10. júna 2019, Pridal: Daniel Mičík

Možnosť posielať SMS na tiesňovú linku 112 funguje už od začiatku minulého roka.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ešte v polke januára informovalo, že možnosť poslať SMS na číslo 112, bola počas prvého roka prevádzky využitá v 30 000 prípadoch. Táto funkcia bola primárne zriadená pre osoby so sluchovým a rečovým znevýhodnením, ktorí nemali žiadnu možnosť tiesňovú linku kontaktovať a museli sa v prípade núdze obrátiť na ostatných. Je to ale aj skvelá možnosť, ako skontaktovať políciu bez toho, aby dal človek najavo svoj zámer, alebo upozorňoval na svoju prítomnosť. Podľa Ministerstva vnútra SR túto možnosť často využívajú obete domáceho násilia, alebo svedkovia trestných činov, ktorí sa v danú chvíľu boja o vlastnú bezpečnosť.

Práve v poslednom období sa na Slovensku udiali viaceré udalosti násilného charakteru, kde mali svedkovia strach políciu telefonicky zavolať. Ministerstvo vnútra SR preto občanom pripomína možnosť poslať SMS na tiesňoví linku 112 a vyzýva ich k jej používaniu.

„Pri vyžadovaní pomoci cez SMS je potrebné komunikovať stručne, vecne a držať sa pokynov operátora, aby sa skrátil čas potrebný na zistenie informácií potrebných pre poskytnutie pomoci a vyslaní zložiek integrovaného záchranného systému,“ informuje Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke.

Pri písaní takejto správy, je dôležité nepanikáriť, zachovať si pokoj a stručne napísať čo a kde sa stalo. Ak si nie ste istí presnou adresou, treba miesto popísať čo najlepšie pomocou nejakých orientačných bodov, ako sú napríklad križovatky, mosty, alebo ikonické budovy v obciach.

Daniel Mičík

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri