Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

O nič nejde 17. marca 2023, Pridal: Mgr. Soňa Šimorová

Nové divadlo uvádza prvú interaktívnu improvizačnú show O nič nejde. O malých činoch, ktoré menia svet.

Nové divadlo uvádza prvú interaktívnu improvizačnú show
O nič nejde. O malých činoch, ktoré menia svet
.

Svetové premiéry novej inscenácie pre mladých ľudí od 14 rokov sú naplánovaná na 25. marca a 1. apríla 2023 v Novom divadle v Nitre. Divadelný tvar plný improvizácie, hier a  humoru sa stretne s divákmi generácie Alfa.

„Mojím odkazom všetkým aktivistom je pokračovať a viem, že sa to niekedy môže zdať nemožné a beznádejné – vždy to tak je – takže jednoducho musíte pokračovať, pretože ak sa budete snažiť dostatočne tvrdo a dostatočne dlho, zmeníte to.“ Greta Thunberg

Témou  tejto improshow je aktivizmus*. Nepôjde o žiadne veľké gestá. Oslávime aktivizmus* každého dňa. Malé činy, ktoré menia svet. Svoju účasť prisľúbili najznámejší aktivisti, známy influencer, milovník pizze a rýchlych áut a najstabilnejší génius na svete. Naša show O nič nejde sa skladá z niekoľkých improvizačných hier, ktoré budú môcť diváci ovplyvniť priamo počas predstavenia hlasovaním na Instagrame. Napríklad môžu určiť, kto z herečiek a hercov má hrať tú ktorú postavu. Sledujte @novedivadlo už teraz a pripravte sa na niečo čo ste v Novom divadle ešte nezažili. 

Inscenáciou chceme motivovať dospievajúcich ľudí od 14 rokov k aktivizmu* v tom najlepšom zmysle slova,  k intenzívnemu presadzovaniu pozitívnych cieľov z presvedčenia či osobnej motivácie v rôznych oblastiach života. Našim cieľom je prispieť k formovaniu iniciatívnej občianskej spoločnosti, ktorá svoje vnútorné mechanizmy využije k sebahumanizácii. Cítime, že aktuálnosť tejto témy umocňuje súčasná spoločenská situácia, doznievajúca globálna pandémia a vojnový konflikt v našej blízkosti.

*Aktivizmus, z latinského slova activus – „činný, aktívny“ aj my definujeme ako činnú účasť na verejnom dianí.


A ak sa aj tak nič nezmení?  O nič nejde. (teda väčšine)

Na vzniku inscenácie sa podieľali:  napísaním textu a réžiou Silvia Vollmann, dramaturgicky a produkčne Veronika Gabčíková, hudobnou dramaturgiou Dávid Benedek,  scénografiou, kostýmami a dramaturgickou spoluprácou Daša Krištofovičová. V inscenácii uvidíte  Kristiána Barana, Michelle Dzamkovú, Ivana Martinku, Ľubomíru Dušaničovú alebo Agátu Spišákovú, Luciu Korenú alebo Katarínu Petrusovú

Silvia Vollmann (1991) vyštudovala bábkarskú réžiu a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Inscenáciou s prvkami dokumentárneho divadla Hola, Madrid! (2013) zaujala divadelnú verejnosť a bola nominovaná na cenu Dosky v kategórii Objav sezóny. Venuje sa autorským projektom, najmä pre mladé publikum: budbabkar.(2015)Chlap(c)i (2014; Štúdio 12 Bratislava), Jasne, v pohode (2016; Mestské divadlo Žilina) alebo HOAX (2018; Divadlo Andreja Bagara, Nitra). V pražskom Divadle X10 pohostinsky naštudovala hru Kryptogram (2020) dramatika Davida Mameta.

Od sezóny 2017/2018 je umeleckou šéfkou olomouckého Divadla na cucky, kde vytvorila autorské inscenácie Můj BF (2015), MATE (2016), Jsem do tebe (2018), 1993 (v koprodukcii s bratislavským Divadlom DPM; 2018) a Zatrolleno (2020).

Rovnako sa venuje aj divadelnej tvorbe pre deti, hosťovala na renomovaných slovenských bábkarských scénach – Bábkové divadlo Žilina, Bábkové divadlo v Košiciach a Bratislavské bábkové divadlo. V období medzi rokmi 2015-2020 externe pracovala pre RTVS (Rozhlas a Televíziu Slovenska) na tvorbe zábavno-vzdelávacích programov pre deti a mládež. V súčasnosti externe pracuje pre Televíziu Markíza ako junior kreatívny producent pre postprodukciu a venuje sa doktorandskému štúdiu na katedre réžie DF VŠMU.

Nové divadlo v Nitre vzniklo v máji 2016 z dramaturga, režiséra, scénického výtvarníka a piatich herečiek, dlhoročných a signifikantných umeleckých osobností Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Prvú inscenáciu uviedlo 10. júna 2016 na Hideparku v Nitre. Od septembra 2016 svoju činnosť presunulo do priestorov Domu Matice slovenskej v Nitre. Vytvorilo 15 inscenácií pre malých, mladých i dospelých divákov: Kúpalisko, Kozliatka a vlk, Anna Franková, 4 ženy na konci sveta, Pinocchio, Cisárove nové šaty, Čarodejnice, Slovensko v obrazoch, Proces, Kocúr v čižmách, Rozprávky po telefóne , Druhá smrť Jany z Arcu , Zlodejka kníh a Rojko.  Za 6,5 roka svojej existencie do marca 2023 odohralo 620 predstavení pre 61000 divákov. Jeho činnosť z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra, Ministerstvo kultúry SR.

Okrem Nitry sa Nové divadlo predstavilo v Malackách, Bratislave, Senci, Modre, Zelenči, Zálesí, Malackách, Žiline, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Brezne, Kremnici, Piešťanoch, Trenčíne, Lučenci, Košiciach, Poprade, Liptovskom Mikuláši, Bardejove, Lieseku, Martine, Prahe, Brne, Poľskom Tešíne, Hradci Králové, Liberci, Kopřivnici, Olomouc, Plznii, Záhrebe a iných. Produkcie Nového divadla, ktoré pracujú, rovnako s živou hudbou, pohybom, hercom, bábkou, predmetom a výtvarným znakom, sa predstavili na Medzinárodnom festivale európskych regiónov v Hradci Králové, Medzinárodnom festivale WTF v Liberci, Medzinárodnom festivale Palm Off Fest 2017 v Prahe, Festivale židovskej kultúry Olomouc, Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra, Nitra SR, Medzinárodnom festivale Kremnické gagy, Kremnica, SR, Medzinárodnom festivale Amplión v Banskej Štiavnici, Medzinárodnom festivale POHODA, Trenčín, a prestížnych festivaloch Dotyky a spojenia, Martin, festivale v Zálesí, Bábková Žilina, Žilina, Divadelnej chalúpka v Brezne, Skupova Plzeň, Festivale Assitej v Prahe, Medzinárodnom festivale Divadelní svět Brno, Medzinárodnom festivale Bábkarská Bystrica, Medzinárodnom festivale VIRVAR a iných… Za svoju činnosť bolo Nové divadlo ohodnotené troma nomináciami na ceny Dosky – Lucia Korená za najlepší ženský herecký výkon, Šimon Spišák za najlepšiu réžiu a Nové divadlo za najlepšiu inscenáciu – Anna Franková. Vo finále získala cenu Dosky za rok 2017 Lucia Korená za najlepší ženský herecký výkon. Za inscenáciu Kúpalisko získalo Nové divadlo cenu Zlatého gunára v oblasti divadla a kabaretu. Inscenácia Druhá smrť Jany z Arcu v réžii Martina Geišberga bola nominovaná na Cenu Akadémie divadelných tvorcov. Ľuba Dušaničová za postavu Smrti v inscenácii Zlodejka kníh na cenu Dosky za najlepší ženský herecký výkon za rok 2022 a inscenácia Zlodejka kníh na cenu Dosky za najlepšiu inscenáciu sezóny roka 2022.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri