Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Ponožková výzva 20. marca 2021, Pridal: Mgr. Mária Geierová

Ponožková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky.

Výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším, zaujímavejším a inšpirujúcim.

Prečo ponožky a prečo práve 21.marca?

Bežný človek má v telových bunkách 46 chromozómov. Tie tvoria páry, teda každá somatická – telová bunka má teda 23 párov homologických chromozómov (čiže dokopy 46 chromozómov = 23 od matky a 23 od otca dieťaťa). V tomto prípade je dôležitý 21. chromozóm. Práve ten gynekológovia počas tehotenstva sledujú. Prečo? Pretože ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Majú tri namiesto dvoch. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. chromozómu. Symbolika 21. marca sa odráža teda od 21. chromozómu.

Chcete vyjadriť solidaritu?

Na znak spolupatričnosti si v tento deň ľudia obúvajú rozdielne ponožky. Upriamuje sa tým pozornosť na rôznorodosť medzi ľuďmi. Ak sa chcete zapojiť aj vy, je to veľmi jednoduché. Dajte si 21. marca dve rozdielne ponožky a zdieľajte vašu fotku na sociálnych sieťach s hashtagom #ponozkovavyzva. Ak chcete podporiť tento projekt finančne, viete tak urobiť prostredníctvom spoločnosti Dedoles, ktorá aj tento rok venuje čiastku z predaja na podporu ľudí s Downovým syndrómom.

Z vyjadrenia spoločnosti Dedoles: „Tento rok chceme venovať na zvýšenie povedomia a podporu ľudí s Downovým syndrómom 10% z marcového predaja ponožiek. Naším cieľom je rozšíriť povedomie o Downovom syndróme ešte viac a prispieť sumou 20 000€. Podporiť chceme Spoločnosť Downovho Syndrómu na Slovensku, organizácie Down syndrome International a European Down Syndrome Association, ktoré poskytujú podporu organizáciám v ďalších krajinách prostredníctvom informácií, vzdelávania, koordinácie a iných projektov.“

Zdroj: www.ponozkovavyzva.sk

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri