Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Pred sprevádzkovaním cesty cez Borinu sa vyskytli problémy 4. apríla 2019, Pridal: Monika Hozáková

Obhliadka trasy pre peších a cyklistov vedúca v smere Klokočina – Borina – Autobusová stanica odhalila problémy pri výstavbe.

Za účasti obyvateľov, zástupcov mesta a zhotoviteľov stavby sa v stredu 3. apríla 2019 uskutočnilo preberacie konanie, týkajúce sa cesty pre chodcov a cyklistov na trase Klokočina – Borina – Autobusová stanica. Cesta má slúžiť ako spojenie medzi mestskými časťami Čermáň, Klokočina a autobusovou stanicou, no podľa viacerých vyjadrení má tiež osviežiť lesopark Borina.

Napriek postupnej výstavbe trasy primátor Nitry Marek Hattas vyjadruje nespokojnosť. „Sme veľmi vďační za každý zrekonštruovaný chodník a za každý meter cyklotrasy. Po oboznámení sa so situáciou priamo v teréne však musím konštatovať, že je tu hneď niekoľko otáznikov.“ Primátor mal na mysli napríklad stĺp verejného osvetlenia, ktorý sa nachádza v strede chodníka určeného pre cyklistov a chodcov či viac ako dva kilometre štvorcové chýbajúceho asfaltu a prepadávajúce sa časti spomínaného chodníka.

Poslankyňa a vedúca Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Petra Ajdariová, považuje tiež za problematické chýbajúce signálne pásy pre zrakovo postihnutých pred vstupom na priechody pre chodcov a v príliš vyvýšených nájazdoch na obrubníky, ktoré môžu vozíčkarom spôsobovať problémy.

Poslanec Pavol Obertáš, ktorý sa obhliadky zúčastnil hovorí, že „mesto Nitra by sa malo poučiť z chýb, ktoré vznikli v minulosti a preniesť zodpovednosť na projektantov. Dnes sme od stavebného dozoru opakovanie počuli, že projektant niektoré veci neriešil alebo zabudol zapracovať. Toto je v dnešnej dobe neprípustné.“ Jeho slová dopĺňa a o vyvodzovaní zodpovednosti hovorí aj primátor. „Či už je problém u nás na úrade, v projektantovi alebo je to kombinácia faktorov, nájdeme príčinu a vyvodíme dôsledky.“ Viceprimátorka Michaela Hefková vidí riešenie vo zvýšení odbornosti v danej oblasti na úrade, či v procesných zmenách schvaľovania a kontroly projektov. „Potrebujeme projekty nastaviť tak, aby boli kvalitne zrealizované a mohli spoľahlivo slúžiť obyvateľom nášho mesta,“ hovorí viceprimátorka.

Všetky nedostatky, nedokončené práce a iné koncepčné problémy boli účastníkmi obhliadky zdokumentované a zhotoviteľ diela, spoločnosť Eurovia, sa zaviazal pripomienky zapracovať a postupne realizovať tak, aby boli do 30. apríla hotové. Pripomienky sa týkajú napríklad sklenených tabúľ pre cyklodepo na autobusovej stanici alebo osadenia lámp verejného osvetlenia. Po odstránení nedostatkov bude nasledovať ďalšia obhliadka cesty.

Monika Hozáková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri