Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Rekonštrukcia ihriska pri CVČ Domino? 10. apríla 2019, Pridal: Daniel Mičík

Ihrisko, ktoré sa nachádza pri centre voľného času Domino na Chalupkovej ulici, by mala čakať v dohľadnej dobe rekonštrukcia.

Ihrisko, ktoré bolo kedysi využívané denne, je dnes v dezolátnom stave a už dlhé roky chátra. Ihrisko sa prestalo používať z dôvodu narušenej statiky tamojšej tribúny.  V minulosti sa tam hrávala hádzanárska liga, hokejbalová liga a pravidelne sa v týchto priestoroch konal aj hokejbalový Stümpel Cup. O rekonštrukcii ihriska mesto Nitra uvažuje už dlhú dobu, žiadne stavebné a ani búracie práce však nikdy nezačali.  Ešte v roku 2007 chcel pozemok odkúpiť Jozef Stümpel. Ten mal v pláne tam následne vybudovať multifunkčnú halu, ktorá by slúžila nielen hokejbalu, ale aj iným športom. Z projektu však nakoniec zišlo a ihrisko aj po rokoch chátra ďalej. V roku 2015 podalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky na mesto Nitra žiadosť, aby bolo ihrisko prerobené na parkovisko. Malo tam vzniknúť 32 parkovacích miest pre zamestnancov neďalekého okresného úradu. Viacerých poslancov vtedajšieho mestského zastupiteľstva tento návrh pobúril a žiadosti nevyhovel. Boli názoru, že ihrisko na ktorom v minulosti vyrastali tie najväčšie športové talenty Nitry, by malo v budúcnosti znova slúžiť deťom na športové účely.

 

 

V roku 2017 si mesto nechalo na výstavbu nového ihriska vypracovať štúdiu v troch variantoch.

– Prvý počíta so spojením objektu s Dominom nadzemným tunelom, parkoviskom naprízemí, športovými a kultúrnymi priestormi na prvom podlaží, s otvoreným noprekrytým ihriskom s tribúnami a zázemím na druhom podlaží. Celkový odhad 5 mil. €.

– Druhý variant počíta so spojením objektu s Dominom nadzemným tunelom, parkoviskomna prízemí, s otvoreným ihriskom a prekrytou tribúnou a zázemím na druhompodlaží. Celkový odhad 1,8 mil. €.

– Tretí variant počíta len s otvorenou nekrytou plochou ihriska s prekrytou tribúnoua nevyhnutným zázemím pre hráčov a divákov. Celkový odhad 700 000 €.

 

 

„Momentálne je ihrisko uzavreté z dôvodu havarijnej situácie priestoru. Teda každé prípadné riešenie územia bude musieť začať likvidáciou stavby. Pôvodný odhad hovoril s nákladmi na likvidáciu vo výške cca 110 000€. Túto sumu nemáme zatiaľ krytú v rozpočte,“ povedal nám hovorca mesta Tomáš Holúbek.

 

 

V súčasnosti má na prerobenie ihriska zmluvu s predmetom „ Obnova ihriska CVČ “ s cenou vyše 63 000€ bez DPH spoločnosť SPORT NITRA s.r.o. Termín na ukončenie prác je 30.06.2019, táto zmluva však zahŕňa iba vybudovanie novej hracej plochy. Mesto Nitra na obnovu ihriska dostala od štátu dotáciu vo výške 50 000€. Podľa tejto zmluvy majú byť peniaze použité na výstavbu samotnej plochy ihriska. Zmluva je verejne dostupná na centrálnom registri zmlúv a súvisí s projektom Európske mesto športu ešte z roku 2018. K týmto peniazom má mesto ešte v rozpočte 23 000€ potrebných k realizácií plochy.  Vzhľadom na fakt, že nie je možné postaviť plochu ihriska pred likvidáciou celého pozemku, na čo mesto zatiaľ nemá v rozpočte schválené peniaze, bude sa musieť celý projekt dočasne zastaviť. K tomu nám hovorca mesta povedal.  „Viceprimátor Daniel Balko požiadal presunúť využitie dotácie na najneskorší možný dátum (pôvodne mala byť plocha ihriska realizovaná v máji) a tiež sa budú prehodnocovať náklady na búranie využitím drvenia a nie klasického skládkovania stavebného odpadu. O budúcnosti objektu treba rozhodnúť v najbližšom období.“

 

 

Mesto Nitra momentálne v najbližšej dobe neplánuje rekonštruovať žiadne ďalšie športové objekty. V súčasnosti sa pracuje na vybudovaní športovej haly na Hlbokej ulici. Tam by mali byť stavebné práce ukončené ešte v priebehu tohto mesiaca.

Daniel Mičík

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri