Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Sprísnený lockdown v Nitre a plošné testovanie. 5. januára 2021, Pridal: Mgr. Soňa Šimorová

Zasadal okresný krízový štáb, situácia v Nitre je vážna. Uvažuje sa o tvrdom lockdowne pre Nitru.

V uplynulých dňoch v Nitre zasadal okresný krízový štáb, situácia je vážna. Primátor Marek Hattas na pondelkovom briefingu prirovnal Nitru k Orave.

Riaditeľ FN Nitra zdôrazňoval, že situácia sa stále zhoršuje, spomenul aj smrť ich 47-ročného kolegu, ktorý sa staral o pacientov na COVID oddelení. „Možnosti nitrianskej nemocnice sú na hrane a pravdepodobne nebudú stačiť ani regionálne kapacity. Aktuálne je v nemocnici 195 COVID pozitívnych pacientov, 16 z nich je na pľúcnej ventilácii,“

„My si nepomôžeme, keď zatvoríme mesto. Potrebujeme zatvoriť celý okres a postupovať koordinovane v celom okrese.“ Primátor Nitry tiež informoval, že okresný krízový štáb odporučil obmedziť činnosť čo najväčšieho počtu výrobných prevádzok. Pre fabriky teda navrhovali, obmedziť v určitej možnej miere výrobu i pravidelné testovanie zamestnancov. RÚVZ Nitra pre celý okres nariadil aj obmedzenie počtu zákazníkov v predajniach. Po novom má na jedného človeka pripadať najmenej 25 metrov štvorcových predajnej plochy.

Od 05. januára sú v Nitre tiež zvýšené policajné kontroly. Polícia vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu vyzýva obyvateľov, aby dodržiavali aktuálne protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na zákaz vychádzania a do Nitry necestovali. „Ak občania musia ísť do mesta Nitra za účelom výkonu zamestnania, alebo výkonu podnikateľskej činnosti, nech si zabezpečia potvrdenie od zamestnávateľa, alebo iný dokument, ktorým vedia preukázať nutnosť svojej cesty.“ KR PZ Nitra.

„Pokiaľ človek nebude pretestovaný na celoplošnom testovaní, nebude môcť ísť do práce.“ Primátor Nitry sa prikláňa k modelu, ktorý bol počas jesene na Orave. Tvrdí, že komunikuje aj so starostami okolitých obcí a diskutujú o možnostiach testovania.

K včerajšiemu dňu (04.01.) bolo na plošné testovanie v Nitre prihlásených viac ako 650 dobrovoľníkov. Plošné testovanie by malo prebiehať tri dni (od 08.-10.01.). A vzniknúť by malo približne 40 odberných miest, zvažujú aj drive-in miesto na Agrokomplexe. „Testov máme 60-tisíc kusov, otázne je, ktorí starostovia sa pridajú k plošnému testovaniu. Ja si myslím, že testov bude dostatok, celkovo na skladoch tie testy sú.“ Primátor ďalej tvrdí, že ak by prišlo k najhoršiemu, testy dodá armáda, ktorá ich má stále k dispozícii.

Kvalitu testov zaručil premiér SR. Igor Matovič prostredníctvom svojej sociálnej siete informoval, že komunikoval s primátorom Nitry o nevyhnutnosti nasadiť plošné testovanie celého okresu. „Ubezpečil som ho, že v žiadnom prípade nepoužijeme testy RapiGen, o ktorých kvalite sú závažné pochybnosti.“ O tom, akej značky budú testy použité, ďalej nepíše. Dodáva len, že o podrobnostiach budú informovať spoločne s primátorom.

Podrobnejšie informácie sledujte dnes večer v našom hlavnom spravodajstve o 18:00 hod.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri