Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka
REDAKCIA
Silvester Roštár
Redaktor
REDAKCIA
Mgr. Saša Brixová
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Zuzana Strýčeková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
Moderátor redaktor
REDAKCIA
Ladislav Tóth
kameraman

V Mojmírovciach ožil 218 rokov starý príbeh o Beethovenovi a sonáte lásky 20. mája 2019, Pridal: Eva Škandíková

V Letohrádku kniežaťa Aldabrandiniho v Mojmírovciach sa cez víkend odohralo divadelné predstavenie Mesačné svetlo lásky, ktoré sa uskutočnilo v rámci podujatia Noc múzeí a galérií 2019.

V Letohrádku kniežaťa Aldabrandiniho v Mojmírovciach ožil príbeh, ktorý pred viac ako 215 rokmi odvial čas. Zavedie vás do roku 1801. Divadelne spracovaný Mesačný príbeh lásky o sonáte č. 14 cis-mol sprostredkovali členovia Divadelnej skupiny teatro ORLUS zo Zavara.

“ Počas Noci múzeí a galérií sa stavba kniežaťa Aldobrandiniho  vrátila do obdobia roka 1801, kedy žil chudobný, ale veľmi nadaný hudobný génius Ludwig van Beethoven. Predstavenie rozpovie príbeh  o tom, ako mal nemecký skladateľ flámskeho pôvodu učiť hudbu tri mladé šľachtičné a to Jozefínu, Teréziu a Giuliettu.  Jednej z nich však maestro Beethoven od počiatku pekážal a voči polohluchému učiteľovi hudby vyhotovil zákerný plán. Plán pretvárky a neúprimnej lásky. Svoj zámer mladá slečna bez akýchkoľvek morálnych zábran začína naplno realizovať a postupne získava od Beethovena sľub o napísaní sonáty. Tridsaťročný Ludwig, zaslepený svojimi citmi voči mladej šľachtičnej, dni a týždne presedí za klavírom, až sa mu podarí skomponovať jedinečnú sonátu lásky – Sonátu  mesačného svitu,“ priblížil príbeh Michal Lukáč z Občianskeho združenia divadelná skupina teatro ORLUS.

V Letohrádku kniežaťa Aldobrandiniho sa v súčasnosti nachádzajú priestory Regionálneho múzea Mojmírovce. Areál, kde letohrádok stojí, v minulosti patril rodine Ürményiovcov, ktorá ho predala do vlastníctva princovi Camillovi Borghese Aldobrandinimu. S urmínskym rodom Huňadyovcov bol príbuzensky spätý sobášom s Máriou Huňadyovou. Aldobrandiniovci boli starým šľachtickým rodom, ktorý pochádzal z talianskej Florencie. Nedávnu obnovu národnej kultúrnej pamiatky realizovali z finančných prostriedkov regionálneho operačného programu zameraného na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov.

Eva Škandíková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri