Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

„V posledných dňoch nám zomrel kolega urológ aj pracovník kovidového urgentu, dnes to bol, žiaľ, náš internista,“ skonštatoval riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice Milan Dubaj. Nitriansky okres pre alarmujúci pandemický stav čakajú nové pravidlá. 5. januára 2021, Pridal: Mgr. Mária Geierová

V utorok podvečer do Nitry prišiel premiér SR, ktorý sa stretol s primátorom Nitry, riaditeľom FN Nitra i s predsedom Lekárskeho odborového združenia. Podľa slov Igora Matoviča je situácia v nitrianskom okrese katastrofálna.

Podľa slov riaditeľa Fakultnej nemocnice v Nitre sa stav nemocnice spája so slovami ako vyčerpanosť, zúfalstvo, kritická situácia či kolaps nemocnice. „Počet kovidových pacientov sa denne pohybuje okolo 200, ventilovaných do 20, denne je nad 10 úmrtí, denne vypadávajú ďalší zdravotníci a stále je mimo práce najmenej 200 z nich,“ povedal Milan Dubaj. Práve z dôvodu narastajúceho počtu kovidových pacientov a veľkého tlaku na nitriansku nemocnicu sa v stredu 6. januára o 10,00h má konať mimoriadne zasadnutie vlády, kde bude navrhnutý presný ďalší postup pre celý nitriansky okres.

„Situácia, v ktorej sa nachádzajú ľudia v nitrianskom okrese je doslova katastrofálna,“ skonštatoval premiér Igor Matovič. Vyjadril ľútosť nad prístupom okolitých nemocníc, ktoré sú v rukách finančných skupín. Tie sa podľa jeho slov obracajú pacientom chrbtom aj napriek dostatočným kapacitám.

Ako východisko z tejto situácie sa javí poctivé plošné testovanie podobne ako tomu bolo na Orave. Podľa predbežných vyjadrení bude počas najbližších troch pracovných týždňov platiť nové pravidlo pre celý nitriansky okres. Do zamestnania bude môcť ísť od 11.januára len ten zamestnanec, ktorý bude mať negatívny test nie starší ako 7 dní.

Do nitrianskeho okresu patrí aj 61 obcí a 1 mesto. Testovať by sa malo aj tam, mesto aktuálne apeluje na starostov, aby s organizáciou pomohli. Podľa predbežného plánu by to malo byť najbližšie dva víkendové dni.

Viac informácii z utorkového briefingu v nitrianskej nemocnici vám prinesieme v hlavnom spravodajstve.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri