Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Z prezentácie knihy Kotleba 19. októbra 2017, Pridal: Viktória Baranová

,,S Marianom Kotlebom som sa rozprával na tlačových besedách niekoľkokrát. Nedozvedel som sa takmer nikdy nič,“ spomína autor pri prezentácii knihy.

Očakávaná kniha s názvom Kotleba bola prezentovaná aj v Nitre. Autorom publikácie, ktorej názov nesie meno známeho politika, je reportér nemenovaného slovenského denníka, Daniel Vražda. Ako prezradil, už dnes je hrdý na to, že sa pustil do niečoho takého, ako napísať knihu o politikovi. Hlavným zámerom autora nie je verejnosť ovplyvniť. Touto knihou chce podať svedectvo, výpovede Kotlebových známych posunúť ďalej. Ide o fakty. Hovorí, že kniha nie je návodom, ani príručkou. Bude rád, keď sa jeho dielo dostane do rúk verejnosti a utvorí sa nejaký názor. Pretože mať názor je dôležité. Knihu o tomto politikovi písal niekoľko mesiacov.

Kto je Marian Kotleba? ,,Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente,“ znie v podtitule knihy Kotleba. Výpovede kamarátov z detstva, kolegov a žiakov zo školy, kde vyučoval, spojencov aj protivníkov priblížia čitateľovi jeho osobnosť. Z tichého, utiahnutého, ale šikovného chlapca vyrástol muž, ktorého názory sú v protiklade s demokratickou spoločnosťou. Vždy bol proti maďarskej menšine, rómskemu etniku. Obdivoval slovenský štát za čias Tisa. Jeho názory, postoje, prejavy hovoria za všetko, píše sa v prezentovanej knihe.

V stredu večer, v sále Starého divadla v Nitre, v prítmí tlmených svetiel sa na doskách divadla rozprávalo o známom županovi, o jeho začiatkoch, o tom, ako sa mu podarilo dobyť Banskobystrický kraj.

K slovu sa dostali študenti herectva VŠMU. Pod vedením Ľuba Bukového predviedli inscenované čítanie, kde uvideli priame výpovede z knihy o Kotlebovi.

,,Slovákom a Slovenkám ponúkame život sociálnej spravodlivej spoločnosti, kde nebudú platiť zbytočne vysoké dane. Dane, ktoré vláda používa na pestovanie maďarskej menšiny a presadzovanie výhod pre Cigánov a podobné skupiny, napríklad imigrantov. Slovenský štát, o ktorého vybudovanie sa Slovenská pospolitosť národná strana snaží, bude štátom, samozrejme, Slovákov a Sloveniek. A v správnom čase si na presadzovanie svojho programu zvolíme aj správne prostriedky.“ Aj toto odznelo z úst mladých hercov na pódiu.

V následnej debate Daniel Vražda hovoril, že sa s predsedom politickej strany ĽSNS stretával často. Išlo hlavne o stretnutia na tlačových besedách. ,,Viedli sme spolu dialóg bez porozumenia. Ja som mu kládol otázky, no on si odpovedal na tie svoje. Pýtal som sa ho, aký má vzťah k holokaustu, neonacizmu, SNP. Položil som mu ich viackrát. Mohol povedať čokoľvek. On však na otázky neodpovedal, rozprával si svoje.“ Dnes sa na žiadnu jeho tlačovú konferenciu nedostane. Povedali mu, že nie je pozvaným hosťom. Keď sa ho však moderátorka na záver diskusie opýtala, kde sa bude zdržiavať v čase volieb do VÚC, odpovedal, že tam, kde ho nechcú.

Daniel Vražda nemá záujem čitateľov knihy presvedčiť. Snaží sa len poukázať na to, kto Marián Kotleba bol, je a možno ešte dlhší čas bude.

Silvester Rošťár

 

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri