Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Zaujíma vás ako v dávnej minulosti vyzerala pútnická cesta do Nitry? 17. apríla 2019, Pridal: Monika Hozáková

Na podujatí s názvom Putovanie do Nitravy si takúto cestu môžete vyskúšať v sobotu 18. mája, kedy sa spolu s ďalšími pútnikmi a sprievodcami prenesiete do obdobia raného stredoveku.

V období raného stredoveku bola Nitrava jedným z centier, do ktorého prichádzali ľudia z rôznych kútov sveta, často najmä z dôvodu výročných trhov. Môžeme tak povedať, že všetky cesty viedli do Nitravy a vy si už 18. mája od 12.30 do 17.00 budete môcť na vlastnej koži vyskúšať podobné putovanie.

Nové podujatie s názvom Putovanie do Nitravy vás prenesie do dôb minulých a počas cesty zistíte, že sa vám môže prihodiť hocičo. Možno budete musieť vyjednávať s kupcami alebo sa ocitnete uprostred trhu s otrokmi. Hrozí vám dokonca aj prepadnutie. Cestovanie vo veľkomoravskom štýle vám ale prinesie aj množstvo zážitkov. Podujatie je určené pre deti aj dospelých, pre cyklistov aj peších a pre všetkých milovníkov histórie i turistiky. Počas pochodu sa budete môcť občerstviť na dobových trhoch, kde môžete ochutnať dobové jedlá za symbolickú cenu a oddýchnuť si v táboroch, ktoré verne zobrazia, ako to kedysi po ceste do Nitravy fungovalo. Atmosféru 10. storočia sprítomnia sprievodcovia v dobových kostýmoch, ktorí pútnikom porozprávajú o jednotlivých bodoch pochodu a zahrnú ich historickými zaujímavosťami.

„Putovanie do Nitravy bude po Pribinovej Nitrave ďalším podujatím, ktorým chceme pomôcť budovať imidž Nitry ako turisticky a zážitkovo atraktívneho miesta na vytváranej medzinárodnej Cyrilometodskej kultúrnej ceste,“ vyjadril sa viceprimátor Daniel Balko. Cesta pútnikov začína v Kostole sv. Michala v Dražovciach. Tu bude prebiehať aj výdaj pútnických pasov, do ktorých dostane pútnik na každom stanovisku pečiatku. Trasa pokračuje Rázcestím pod Plieškou, Zoborským kláštorom a končí na Martinskom vrchu, kde sa budú za absolvovanú trasu udeľovať certifikáty pútnika. Pokiaľ budete mať záujem, po púti vás čakajú ďalšie zaujímavosti v podobe Noci múzeí a galérií.

 

Monika Hozáková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri