Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

6 tipov, ako si zariadiť byt v minimalistickom štýle 16. októbra 2023, Pridal: TV Nitrička

Nebaví vás už preplnený byt zbytočnosťami, neustále upratovanie a zakopávanie o kusy nábytku? V tom prípade ste tu správne! Prinášame vám 6 tipov, ako si efektívne zariadiť byt v minimalistickom štýle.

Zariaďovanie domácnosti v minimalistickom štýle sa dostáva čoraz viac do popredia. Rozhodne sa niet čomu čudovať. Takýto byt totiž vyzerá čisto, usporiadane a organizovane. Čo viac si priať?

Ako si zariadiť byt v minimalistickom štýle?

Minimalizmus nevyniká len svojím dizajnom, ale tiež praktickou stránkou a kvalitou. Ide totiž o štýl, ktorý uprednostňuje práve kvalitu nad kvantitou.

1. Nebráňte sa dekoráciám

Pravdou je, že minimalistický štýl je spojený s čo najmenším počtom prvkov rôzneho druhu. To však neznamená, že teraz si nebudete môcť dať do bytu žiadnu dekoráciu. Len je potrebné viac premýšľať nad jej výberom. Skvelým riešením sú napríklad kvety. Dokážu obohatiť domácnosť, ktorá bude vďaka nim vyzerať útulnejšie. Výhodné zľavy na kvety pravidelne ponúka Kaufland Nitra, kde si môžete vybrať z bohatej ponuky. Vášmu interiéru tak dodáte jedinečnú atmosféru.

Zapamätajte si: Menej je niekedy viac. Nepreháňajte to preto s dekoráciami. Samozrejme, ak máte k nejakej dekorácii citový vzťah, určite si ju vystavte na viditeľné miesto. Snažte sa ju však neobklopovať ďalšími prvkami. Minimalistický štýl by tak ľahko zanikol.

2. Dôkladne si poupratujte

V prvom rade by ste mali začať s upratovaním. Vyhoďte všetko, čo nepoužívate a zaberá vám to doma miesto. Uvidíte, že priestor vo vašej domácnosti sa hneď výrazne uvoľní a prevzdušní. A presne to je základom minimalistického štýlu. Čistota, priedušnosť a kvalita.

Neváhajte si vytriediť aj šatník a všetky skrinky. Je dôležité, aby v byte ostalo skutočne len to, čo aj používate. Všetky nepotrebné veci posuňte známym, prípadne dajte do zberného dvora.

3. Základom je praktický nábytok

Minimalistický štýl sa spája práve s praktickým a čo najkvalitnejším nábytkom. Žiadne komplikované vzory, konštrukcie či motívy. Vítaná je skôr čistota s jednoduchými líniami. Všetky farby nábytku by mali v danej miestnosti spolu ladiť. Skvelým riešením sú skôr neutrálne odtiene. Ľahko sa kombinujú s ostatnými prvkami.

Náš tip: Aj pri zariaďovaní kuchyne si dajte pozor na to, aby malo všetko svoje miesto. Žiadne zbytočnosti na kuchynskej linke nie sú v rámci minimalistického štýlu vítané. V konečnom dôsledku, aj vám sa bude variť a pripravovať jedlo ľahšie, pokiaľ bude mať všetko svoje miesto a nič vám tak nebude zavadzať.

4. Vytvorte si útulnú atmosféru

Množstvo ľudí si minimalistický štýl predstavuje tak, že sa v byte okrem postele alebo stolu nič iné nenachádza. To však nie je správna predstava. K minimalistickému štýlu patrí aj útulná atmosféra. Preto neváhajte a dajte si na gauč pohodlné a estetické vankúše, pekné prikrývky alebo pletené deky. Nezabúdajte, že najdôležitejšie je, aby ste sa vy vo vlastnom byte cítili maximálne komfortne.

5. Povrchy by mali byť čisté

Minimalistický štýl patrí medzi trendy v bývaní. Ak tiež túžite, aby bola vaša domácnosť minimalistická, mali by ste dbať na čisté povrchy.

Čo to však znamená? Ideálne je, ak z povrchov všetkých skriniek odstránite zbytočnosti, akými sú papiere, dokumenty či poznámkové bloky, ktoré sa len povaľujú po byte. Tieto veci môžete vyhodiť alebo im nájsť vhodné miesto v skrinke či zásuvke.

6. Pravidelne upratujte

Jedna vec je dôkladne poupratovať, no tá druhá je upratovať pravidelne. Nič nie je horšie, ako keď si doma zariadite minimalistickú domácnosť, no po prvom týždni je všade neporiadok. Preto dbajte na pravidelné upratovanie. Samozrejme, neznamená to, že teraz musíte upratovať každý deň. No mali by ste aspoň raz za týždeň povysávať, utrieť prach z povrchov a dať vždy všetko tam, kam to patrí. Ak by ste pravidelné upratovanie nedodržiavali, vaša domácnosť by nikdy nebola minimalistická.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri