Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Soňa Šimorová
šéfredaktorka
REDAKCIA
Nikoleta Kováčová
redaktorka/moderátorka
REDAKCIA
Ladislav Tóth
kameraman
REDAKCIA
Michal Polakovič
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
moderátor/redaktor
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman

Ako sa zbaviť vodného kameňa v domácnosti? Tento spôsob vám ušetrí kopec starostí aj peňazí! 3. júna 2024, Pridal: TV Nitrička

Vodný kameň je postrachom takmer každej domácnosti. Zanecháva biele fľaky a nánosy prakticky všade, kam sa tvrdá voda dostane. Odstraňovanie vodného kameňa je nielen prácne, ale môže zájsť aj hlboko do peňaženky. Pôsobí totiž negatívne aj na elektroniku, ktorá sa môže rýchlejšie opotrebiť. Dnes si preto povieme, ako sa najúčinnejšie zbaviť vodného kameňa v domácnosti.

Za všetko môže tzv. tvrdá voda. Je to presne tá, ktorá vám tečie dennodenne z vodovodného kohútika. Teda s veľkou pravdepodobnosťou, nakoľko je tvrdá voda na väčšine územia Slovenska. A výnimkou nie sú ani tie domácnosti so studňou. Aj studničná voda totiž môže byť tvrdá. Čo však tento pojem vôbec zanemená, a ako sa z vody stane tvrdá?

Ako vzniká tvrdá voda?

Ide o prirodzený proces v prírode. Dažďová voda je mierne kyslá a pri vsakovaní do podzemia na seba viaže rôzne vo vode rozpustné minerály. Medzi ne patria aj vápnik a horčík. Práve tieto dva minerály predstavujú kameň úrazu. A to doslova. Akonáhle totiž začne stúpať teplota vody menia sa hydrogén uhličitany na uhličitany.

Na tom by nebolo nič zlé. Avšak uhličitany sa výrazne horšie rozpúšťajú vo vode, no na druhú stranu sa radi usadzujú všade tam, kde je to možné. Teda v potrubiach, na ohrevných špirálach alebo na rôznych povrchoch. Napríklad na vodovodných batériách, nádobách na varenie a pod. Zvyčajne tento jav označujeme, ako vodný kameň.

Optimálny spôsob, ako sa zbaviť vodného kameňa

Proti vodnému kameňu sa dá bojovať viacerými spôsobmi. Ten klasický pozná väčšina domácností na Slovensku. Pravidelne odstraňovať vodný kameň z povrchov prostriedkami na to určenými. Pridávať sódu do práčky a špeciálne prípravky do umývačky riadu. Rovnaký postup platí aj pre kávovar. 

Táto metóda je účinná, no prácna. Navyše, týmto spôsobom neodstránite usadený vodný kameň napríklad vo vodovodnom potrubí, v bojleri a pod.

foto: ilustračné

Potom je tu druhá možnosť. Odstrániť vodný kameň už pri samotnom vstupe do domácnosti. Áno, dá sa to. Na tento účel slúži tzv. zmäkčovač vody. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré dokáže s väčšou alebo menšou účinnosťou odstrániť z vody problematické minerály.

Spomínaná výška účinnosti vychádza z toho, na akom princípe daný zmäkčovač funguje. Tých je hneď viacero. Veľmi rozšírené sú magnetické a elektromagnetické zmäkčovače. Tie menia fyzikálne vlastnosti minerálov prechádzajúcich magnetickým poľom. V skutočnosti však ide len o veľmi drobnú úpravu studenej vody. Pri vyšších teplotách sa totiž tak či tak vyzráža vodný kameň na problémových povrchoch.

O niečo účinnejším zariadením je zmäkčovač pridávajúci do vody špeciálnu zmes – tzv. polyfosfáty. Tie sa prirodzene zmiešavajú s vápnikom a horčíkom čím vznikajú vo vode rozpustné zlúčeniny. Jeho účinnosť však klesá so stúpajúcou teplotou vody.

Posledným používaným zariadením na zmäkčovanie vody v domácnosti je tzv. katexový zmäkčovač. Ten je podobný predchádzajúcej technológii. Funguje však na princípe výmeny iónov. Keď prechádza tvrdá voda cez zmäkčovač, ióny vápnika a horčíka sa vymenia za ióny sodíka. Tento spôsob je najúčinnejší a zachováva si spoľahlivosť aj pri vyšších teplotách vody. 

Tip na záver

Spomínali sme, že existujú dva rôzne spôsoby, ako sa zbaviť vodného kameňa v domácnosti. Ten jeden je prácny a má svoje nedostatky. Druhá metóda, použitie zmäkčovača, vám teda ušetrí kopec času, ktorý môžete využiť aj na iné aktivity, než je upratovanie domácnosti.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri