Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Mgr. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Ladislav Tóth
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Saša Brixová
redaktorka
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Silvester Roštár
Redaktor
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
Moderátor redaktor

Na zdravie - na Medzinárodný deň mlieka! 16. mája 2018, Pridal: Mgr. Mária Geierová

 

 

 

 

 

 

 

 

Medzinárodný deň mlieka si každoročne pripomíname v tretí májový utorok. Tento rok pripadne na 15. mája 2018.

Cieľom Medzinárodného dňa mlieka je zvýšiť povedomie o význame konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov ako dôležitej zložke výživy.  Mlieko je významným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré sú zdrojom výživy pre ľudský organizmus a podieľajú sa na prevencii niektorých závažných ochorení, ako napríklad osteoporózy, trombózy alebo vysokého krvného tlaku.

Je potrebné vedieť, že mlieko a mliečne výrobky sú nielen chutné, ale aj zdravé a sú dôležitou súčasťou ľudskej potravy po celé stáročia. „Mlieko je významným zdrojom bielkovín, sacharidov, kalcia, fosforu, magnézia, draslíka, zinku a vitamínov A, B1, B2 a B12 , vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Peter Minárik:

Odporúčaná spotreba mlieka a mliečnych výrobkov je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 220 kg na osobu a rok.  Slovensko za touto dávkou výrazne zaostáva, nakoľko jeho spotreba u nás predstavuje len  zhruba 170 kilogramov na osobu a rok.

 

Pri príležitosti Medzinárodného dňa mlieka sa vo svete organizuje množstvo aktivít.

Aj slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka sa zapájajú do osláv Medzinárodného dňa mlieka. V rámci projektu Adoptuj kravičku a kampane Slovenská mliečna  rodina pripravujú Deň otvorených dverí na mliečnych farmách a  Veľkú súťaž s adoptovanou kravičkou o super ceny. Tieto aktivity sa realizujú v rámci Mliečneho fondu, do ktorého prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka s cieľom prípravy a realizácie informačných a propagačných aktivít na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pôvodom zo Slovenska.

 

 

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri