Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Na zdravie - na Medzinárodný deň mlieka! 16. mája 2018, Pridal: Mgr. Mária Geierová

 

 

 

 

 

 

 

 

Medzinárodný deň mlieka si každoročne pripomíname v tretí májový utorok. Tento rok pripadne na 15. mája 2018.

Cieľom Medzinárodného dňa mlieka je zvýšiť povedomie o význame konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov ako dôležitej zložke výživy.  Mlieko je významným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré sú zdrojom výživy pre ľudský organizmus a podieľajú sa na prevencii niektorých závažných ochorení, ako napríklad osteoporózy, trombózy alebo vysokého krvného tlaku.

Je potrebné vedieť, že mlieko a mliečne výrobky sú nielen chutné, ale aj zdravé a sú dôležitou súčasťou ľudskej potravy po celé stáročia. „Mlieko je významným zdrojom bielkovín, sacharidov, kalcia, fosforu, magnézia, draslíka, zinku a vitamínov A, B1, B2 a B12 , vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Peter Minárik:

Odporúčaná spotreba mlieka a mliečnych výrobkov je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 220 kg na osobu a rok.  Slovensko za touto dávkou výrazne zaostáva, nakoľko jeho spotreba u nás predstavuje len  zhruba 170 kilogramov na osobu a rok.

 

Pri príležitosti Medzinárodného dňa mlieka sa vo svete organizuje množstvo aktivít.

Aj slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka sa zapájajú do osláv Medzinárodného dňa mlieka. V rámci projektu Adoptuj kravičku a kampane Slovenská mliečna  rodina pripravujú Deň otvorených dverí na mliečnych farmách a  Veľkú súťaž s adoptovanou kravičkou o super ceny. Tieto aktivity sa realizujú v rámci Mliečneho fondu, do ktorého prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka s cieľom prípravy a realizácie informačných a propagačných aktivít na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pôvodom zo Slovenska.

 

 

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri