Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Nitra privíta účastníkov medzinárodného festivalu - TS 18. júna 2018, Pridal: Mgr. Denisa Baranová

Nitra je už dlhé roky významným centrom folklóru v regióne i na Slovensku. Známe sú nielen súbory Zobor a Ponitran, ktoré v ňom pôsobia, ale tiež folklórny festival Akademická Nitra, ktorý si počas dlhoročnej histórie už získal popularitu.

Nitra privíta účastníkov medzinárodného festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2018

 Festival Akademická Nitra patrí medzi najväčšie akademické festivaly v Európe, zúčastňujú

sa na ňom všetky domáce, ale aj niektoré zahraničné akademické súbory. V tomto roku sa koná v dňoch 2. až 6. júla a jeho hlavným organizátorom je Slovenská poľnohospodárska univerzita, spoluorganizátorom Univerzita Konštantína Filozofa, finančne ho zabezpečuje Ministerstvo školstva VVaŠ SR, Fond na podporu umenia, mesto Nitra a Nitriansky samosprávny kraj. Festival je zaradený aj do programu mestských slávností Nitra, milá Nitra,  Pribinových a Cyrilo-metodských slávností.

Súťažiace folklórne súbory sa počas dvoch večerov predstavia so svojím programom, ktorý posúdi medzinárodná porota zložená z odborníkov v oblasti folklóru: PaedDr. Angela Vargicová, Ing. Ján Karpiel, Mgr. Markéta Lukešová, Dr. Martin Messa, Dr. Rudolf Pietsch, Mgr. art. Emil Tomáš Bartko, Ing. Vladimír Urban. Víťaz získa titul laureáta AN 2018.

„Tento rok očakávame vystúpenie desiatich domácich súborov – Ekonóm,Gymnik, Hornád, Mladosť, Poľana, Ponitran, Stavbár, Technik, Torysa a Zobor. Zo zahraničia prisľúbilo účasť šesť súborov,“ hovorí prezidentka festivalu Akademická Nitra 2018 doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., prorektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Svoje zastúpenie bude mať Česká republika (súbor Lučina Brno), Maďarsko (Forduló), Poľsko (Katowice) Bulharsko (Trakijska mladosť), Ukrajina (Roksolaniia) a Taliansko (Figulinas). Celkovo sa divákom predstaví takmer 600 účinkujúcich.

Okrem dvoch súťažných večerov v réžii Mariána Hlavatého a Martina Olejára, ktoré sa uskutočnia 3. a 4. júla vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara, sa diváci môžu tešiť na vyvrcholenie festivalu v podobe galakoncertu na Svätoplukovom námestí 5. júla pod režijným vedením prof. Ondreja Debrecéniho.

Podľa slov riaditeľa festivalu Akademická Nitra 2018 prof. Ing. Vladimíra Rataja, PhD., k sprievodným podujatiam  festivalu budú patriť hudobné a tanečné vystúpenia v uliciach mesta a niektorých obciach nitrianskeho regiónu, stretnutie zástupcov jednotlivých súborov s predstaviteľmi VÚC, mesta a rektormi oboch univerzít v koncertnej sále Župného domu, workshop s názvom Konopa v tradícii a súčasnosti a ďalšie podujatia.

Domáci folklórny súbor Zobor sa na festivale predstaví so súťažným programom  Remeselnícka zábava, ktorý predstavuje časť programového bloku Gdo ste víno slopať, mosí vinicu kopať. Tento hudobno-tanečný obraz z tekovských a požitavských viníc symbolizuje prepojenie tvrdej práce a zábavy. Diváci si budú môcť vychutnať humor v piesni, hravosť v tanci a rytmus práce vo vzájomnej súvislosti agrárneho a remeselníckeho prostredia. Programový blok v choreografii Martina a Tatiany Urbanovcov hudobne spracoval Marián Járek.

Viac na http://www.uniag.sk/sk/an2018/

Vstupenky na 1. a 2. súťažný večer (3. a 4. júla o 18.00 h v DAB ) budú v predaji v pokladnici Divadla A. Bagara v Nitre.

Galakoncert na Svätoplukovom námestí (5. júla o 19.00 h) – vstup voľný.

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri