Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
Moderátor redaktor
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Ladislav Tóth
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman
REDAKCIA
Saša Brixová
redaktor
REDAKCIA
Silvester Roštár
Redaktor
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka

Nitrianska galéria pozýva na vernisáž výstavy s názvom Žatva 14. mája 2019, Pridal: Daniel Mičík

Príďte 16. mája o 18.00 hodine do Nitrianskej galérie, kde bude uvedená výstava Žatva, ktorá predstavuje diela s poľnohospodárskou tematikou, ktoré pochádzajú výhradne z ich vlastnej zbierky.

Diela, ktoré môžete na výstave zazrieť, tvoria výraznú časť galerijnej zbierky. Väčšina z nich bola nadobudnutá v rokoch 1965 – 1989, od samotného vzniku Nitrianskej galérie až po pád komunistického režimu. V týchto rokoch v Nitre a okolí totalitná moc vybudovala centrum slovenskej poľnohospodárskej činnosti. Zakladali sa školy a učilištia s agrárnym zameraním, vznikol Agrokomplex a v našom regióne sa výrazne zvýšila rastlinná a živočíšna výroba. Obyvateľom sa zameranie na agropriemysel denne pripomínal aj vizuálnou formou. V interiéroch rôznych inštitúcií zobrazovali obrazy, mozaiky a rôzne nástenné maľby výjavy práve z poľnohospodárskeho života. Do dnešného dňa môžete v uliciach Nitry vidieť niektoré sochy, ktoré vznikali práve v tomto období.

Praktiky tejto ideológie sa podpísali aj na zbierkotvornej činnosti galérie, ktorá má veľké zastúpenie diel v smere socialistického realizmu vo svojej zbierke. Umenie tohto smeru ale v našich končinách nemalo jednotvárny charakter a prináša tak viaceré odlišnosti a špecifiká, ktoré si je možné na základe predstavenej výstavy uvedomiť.

Kurátorkou je Mária Janušová a o dizajn a architektúru výstavy sa postaral Peter Liška. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok, 16. mája o 18.00 hodine v Reprezentačných sálach. Výstava potrvá až do 18. augusta a prezrieť si ju môžete od utorka do piatku medzi 10.00 – 18.00 hodinou, alebo v sobotu a nedeľu medzi 13.00 – 18.00 hodinou.

Daniel Mičík

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri