Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička

Nitrianska galéria prezentuje najnovšie diela, umelca Jána Kekeliho 4. novembra 2018, Pridal: Viktória Baranová

Nitrianska galéria sprístupnila výstavu Jána Kekeliho od  19.10.2018, s názvom Vágny scenár. Ján Kekeli je slovenský umelec mladšej generácie, ktorý sa venuje hlavne fotografickému médiu a svojím prejavom balansuje medzi dokumentárnou a výtvarnou fotografiou. Výstavou nadväzuje autor na svoj predchádzajúci projekt s názvom Malá scéna. V názvoch výstav je hlboké prepojenie ktoré súvisí s umelcovou pozíciou v ktorej sa ocitá. Autor už nie je len dokumentátorom danej reality, ale stáva sa z neho režisér a tvorca inscenácie.

Zaujímavá inštalácia diel v galerijnom priestore, dodáva fotografiám dramatickosť zachytenej scény. Autor môže zaujať aj tým, že vystavené diela situuje do ležiacej, horizontálnej polohy alebo ich necháva opierať sa voľne o stenu, čím vytvára pocit plochého (2D) média. Fotografie by sme mohli zaradiť ako zátišie, keďže zaznamenávajú náhodné a štylizované zoskupenie predmetov. Taktiež si Kekeli všíma, bežne prehliadané výjavy z každodennej reality.

Výstava ako celok predstavu dejstvo hry, ktoré nemôžeme síce úplne prečítať , ale napriek tomu nás niečo k nemu silne priťahuje. Vágny scenár tiež obsahuje skrytú symboliku osobnosti autora a jeho prežívanú samotu, pocity opustenia a uzavretosti pred vonkajším svetom. Výstava trvá do 2.12. ,  tak nepremeškajte jedinečnú príležitosť, nazrieť do myšlienok umelca Jána Kekeliho.

Viktória Briešková, praktikantka

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri