Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Mgr. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
Moderátor redaktor
REDAKCIA
Mgr. Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Saša Brixová
redaktorka
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman
REDAKCIA
Silvester Roštár
Redaktor
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Mgr. Zuzana Strýčeková
redaktorka
REDAKCIA
Ladislav Tóth
kameraman
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka

NOVÝ FESTIVAL KLASICKEJ HUDBY V NITRIANSKOM KRAJI - TS 5. septembra 2018, Pridal: Mgr. Denisa Baranová

„PRO MUSICA NOSTRA NITRIENSIS“ 26. – 30. september 2018.

Po mimoriadne úspešnom začiatku nového hudobného festivalu Pro musica nostra, ktorý odštartoval v Žilinskom kraji, festival prichádza aj do Nitry a okolitých miest. Medzinárodný festival PRO MUSICA NOSTRA NITRIENSIS,ktorý sa uskutoční v dňoch 26. – 30. 9. 2018, vznikol z myšlienky založiť dlhodobú tradíciu podujatia zameraného na prezentáciu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni v Nitrianskom kraji. Podujatie s medzinárodnou účasťou zároveň predstaví publiku vybrané historické pamiatky tohto regiónu ako netradičné koncertné priestory.

 

Hudobné centrum v Bratislave a Európske fórum vínnej kultúry organizujú festival v spolupráci s vybranými mestami a obcami z regiónu Nitrianskeho samosprávneho kraja. V priebehu piatich dní sa Oponice, Nitra, Jarok, Nová Ves nad Žitavou a Beladice premenia na miesta, ktoré návštevníkom sprostredkujú hudobné umenie nielen prostredníctvom koncertov, ale i vďaka jedinečnémuvizuálnemu zážitku z najkrajších historických pamiatok regiónu.

 

Program festivaluje pestrý a ponúka dramaturgiu zostavenú z diel významných slovenských(Ján Levoslav Bella, Milan Novák, Johann Sigismund Kusser)i svetových skladateľov(Antonio Vivaldi, Maurice Ravel, Antonín Dvořák, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart a ď.).

 

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na interpretačné výkony výborných domácich i zahraničných hudobníkov. Na otváracom koncerte v  Château Appony v Oponiciach predvedie pôsobivý program popredný violončelista Eugen Procháca vyhľadávaná sólová, komorná i orchestrálna hráčka, harfistka Slovenskej filharmónie – Katarína Turnerová. V Nitrianskom Zámku u Grófa vystúpi v spolupráci s kontrabasistom Filipom Jaromvynikajúce Muchovo kvarteto, ktoré je zoskupením mladých nadaných hudobníkov a zaraďuje sa k významným komorným telesám na Slovensku. Jedinečné spojenie zvuku organa a flauty sprostredkuje na koncerte v Kostole sv. Martina v obci Jarok Marek Vrábelspolu s Monikou Štreitovou. Marek Vrábel parí ako koncertný organista, klavirista a pedagóg k špičke strednej generácie slovenského organového umenia. Monika Štreitová je talentovanou flautistkou z Českej republiky, ktorá v súčasnosti pôsobí v Portugalsku, no neustále si udržiava umelecké kontakty s českým a slovenským prostredím. Na festivale bude účinkovať aj vynikajúci súbor interpretujúci hudbu 17. a 18. storočia – Solamente naturalipod vedením Miloša Valenta. Súbor, ktorý vystúpi v Kostole sv. Tomáša Becketa v Novej Vsi nad Žitavou, je pravidelným hosťom festivalov starej hudby na Slovensku a úspešne sa prezentoval aj na mnohých pódiách v zahraničí (USA, Nemecko, Nórsko, Francúzsko, Taliansko a i.). Záverečný koncert v Park Hotel Tartuf v Beladiciach bude patriť vokálnej tvorbe na špičkovej interpretačnej úrovni. Vynikajúca sopranistka Zoya Petrovaz Ruska a slovenský spevák Gustáv Beláčekpredvedú v sprievode klaviristky Xénie Maskalíkovejsvetoznáme árie z tvorby Mozarta, Belliniho, Donizettiho a ďalších popredných skladateľov.

 

Podujatie má veľký potenciál poskytnúť publiku priestor pre oživenie kultúrneho života v danom regióne a prispieť tak k celkovej propagácii historických miest Nitrianskeho regiónu.

 

Podujatie je realizované pod záštitou predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu.

 

PREDPREDAJ VSTUPENIEK:                                                                                     

WWW.TICKETPORTAL.SK

Oponice: +421 38 323 8111

Nitra: +421 903 223 525

Beladice: +421 37 633 0235

*Na koncerty v Jarku a Novej Vsi nad Žitavou je vstupné dobrovoľné.       

                                                                                                                                            

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri