Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Mgr. Zuzana Strýčeková
redaktorka
REDAKCIA
Ladislav Tóth
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
Moderátor redaktor
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Saša Brixová
redaktorka
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Silvester Roštár
Redaktor
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman

Študenti volili v simulovaných eurovoľbách. Víťazom je Kotlebova ĽSNS 13. mája 2019, Pridal: Monika Hozáková

Na desiatkach slovenských škôl sa konali cvičné voľby do Európskeho parlamentu. Výsledky ukázali volebné preferencie študentov. Ako volili študenti z Nitrianskeho kraja?

Študenti stredných škôl a gymnázií starší ako pätnásť rokov a študenti vysokých škôl si mohli vyskúšať ako prebieha organizácia volieb, zasadanie vo volebnej komisii i volenie samotné. Simulované voľby do Európskeho parlamentu prebiehali na vopred zaregistrovaných školách po celom Slovensku. Účasť na voľbách dosiahla 40, 62 % a spracovaných bolo 10 010 platných hlasov.

Päťpercentné kvórum do Európskeho parlamentu prekročilo sedem politických subjektov: KOTLEBA – Ľudová strana Naše Slovensko, Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, SME RODINA – Boris Kollár, Sloboda a Solidarita, SMER – sociálna demokracia a PRIAMA DEMOKRACIA. Poslanecký mandát by získali kandidáti a kandidátky:

KOTLEBA – ĽSNS: Milan Mazurek, Marek Kotleba, Milan Uhrík

Koalícia PS a SPOLU: Michal Šimečka, Dominik Hatiar, Lucia Kleštincová

OĽaNO: Igor Matovič, Michal Šipoš

SME RODINA: Eva Hudecová, Petra Krištúfková

SaS: Lucia Ďuriš Nicholsonová

SMER – SD: Monika Beňová

PRIAMA DEMOKRACIA: Ibrahim Maiga

Medzi jednotlivými regiónmi či type vzdelávania sa nezistili výrazné rozdiely v účasti študentov. Na účasť vplývali skôr iné faktory, ako napríklad propagácia na škole alebo spôsob organizácie študentských volieb. Zreteľný rozdiel vznikol medzi preferenciami. Študenti stredných odborných škôl a inak špecializovaných škôl inklinovali k strane ĽSNS a študenti gymnázií ku koalícii PS a SPOLU. Skutočnosť, že na dvoch predných priečkach sa umiestnili protipolné strany naznačuje kontrastné nálady medzi mladými ľuďmi. Na základe celkových výsledkov totiž ĽSNS získala 15, 79 %  a Koalícia PS-Spolu 12, 54 %. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil výsledky simulovaných volieb je aj fakt, že slovenskí študenti majú často slabé znalosti o tom, čo Európska únia robí a ako funguje.

V Nitrianskom kraji sa simulovaných Študentských volieb zúčastnilo 22 škôl, prijatých a spracovaných bolo 9 platných zápisníc. Počet odovzdaných platných hlasov bolo 1353, pri celkovej priemernej účasti 45,48%. Voľby do EP by vyhrala strana ĽSNS s 13,38%, za nimi sa umiestnila strana OĽANO s 10,01%, a na treťom mieste sa umiestnila strana SME RODINA 9,21%. Ďalšie strany, ktoré prekročili päťpercetné kvórum do EP sú: Koalícia PS a SPOLU (8,88%), SaS (8,55%), SMER – sociálna demokracia (6,43%), PRIAMA DEMOKRACIA (6,21%) a Strana zelených Slovenska (5,19%).

Simulované Študentské voľby sa v školskom roku 2018/2019 konali už po štvrtýkrát. Cvičným voľbám do EP predchádzali simulované komunálne voľby a dvojkolové prezidentské voľby. Celkovo sa volieb zúčastnilo 224 stredných škôl. Organizačný tím okrem študentských volieb pripravuje aj tematické workshopy, ktorých úlohou je vzbudiť záujem mladých ľudí o politiku, edukovať študentov o dôležitosti volieb, o kritickom myslení a zároveň ponúka mladým ľuďom priestor na vyjadrenie politického názoru.

 

Monika Hozáková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri