Všetky práva vyhradené
©2016, TVnitrička
REDAKCIA
Mgr. Tatiana Timková
moderátorka
REDAKCIA
Filip Lyko
kameraman
REDAKCIA
Miriam Poláková
redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Peter Bednár
kameraman
REDAKCIA
Ondrej Sklenár
kameraman
REDAKCIA
Mgr. Dominika Lörincová
moderátorka / redaktorka
REDAKCIA
Mgr. Mária Geierová
produkcia
REDAKCIA
Soňa Kušnírová
redaktorka
REDAKCIA
Ing. Michal Chrenko
kameraman
REDAKCIA
Ing. Michal Hrivnák
kameraman
REDAKCIA
Saša Brixová
redaktor
REDAKCIA
Silvester Roštár
Redaktor
REDAKCIA
Mgr. Jozef Jurík
Moderátor redaktor

Trója v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre 10. apríla 2019, Pridal: Monika Hozáková

V pondelok, 8. apríla 2019, sa v priestoroch Starého divadla Karola Spišáka uskutočnila prvá čítacia skúška pripravovanej inscenácie Trója. Tvorcovia nám porozprávali o hlavnej myšlienke chystaného predstavenia a o svojich postavách.

Ako už naznačuje názov predstavenia, pôjde o spracovanie veľkého eposu inšpirovaného známymi gréckymi bájami o vojne, láske, hrdinoch a mocných bohoch. Podľa tvorcov Trója patrí k všeobecnému vzdelanostnému prehľadu a tvorí základ našej kultúry. „Veľkolepý veľmi rozsiahly epos, kde spracovávame od najstarších čias a rôznych príbehov jednotlivých postáv až po základný motív Trójskej vojny,“ priblížil hru režisér Peter Oravec.

Napriek istej drsnosti námetu si autorka textu Slavka Civáňová myslí, že predstavenie je vhodné od ôsmich rokov, no zároveň dodáva, že ide o viacgeneračný titul. „Podľa mňa je to vyslovene titul, ktorý prepojí generácie, ktorý si radi prídu pozrieť aj rodičia prípadne aj starí rodičia s deťmi. Samotný príbeh je naozaj skôr pre dospelého diváka,“ hovorí dramaturgička a autorka textu Civáňová. Aby bolo predstavenie vhodné pre diváka mladšej vekovej kategórie, tvorcovia zjednodušili niektoré motívy a predstavenie sa rozhodli koncipovať ako rozprávku s pre ňu tradičným bojom dobra proti zlu, kde dobro vyhráva a zlo je porazené. „Máme krásnu princeznú, krásneho princa, veľkú lásku, ktorá teda rozpúta aj veľkú vojnu. Máme veľkých hrdinov, ktorí sa spájajú s týmto príbehom. Takže naozaj má to veľmi veľa rozprávkových motívov,“ dodala autorka textu. Inscenácia si chce diváka získať aj humorom a interaktívnou hrou. Odľahčenie príde v podobe olympských bohov, ktorí svojou hýrivou farebnosťou, kabaretnosťou a vtipom tvoria protiváhu k vážnym, bojovým ba až smutným témam.

Jednotlivé línie hry budú výrazne sprevádzané hudobnou zložkou prispôsobenou aktuálnej téme deja. „Táto hra bude výnimočná v tom, že je to vlastne hudobný epos. V tejto hre sa bude veľmi veľa spievať a je to zaujímavo spracované aj výtvarne. Preto sa budeme snažiť, aby to bolo atraktívne aj pre detského diváka,“ povedal režisér Oravec.

Grécka mytológia patrí k pilierom svetového kultúrneho dedičstva a na dosky Starého divadla Karola Spišáka v Nitre prichádza v podobe hry s edukatívnym rozmerom odkryť dejiny Tróje. Premiéra inscenácie Trója je naplánovaná na 7. júna 2019.

Monika Hozáková, Eva Škandíková

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Naši partneri