Otvárací koncert v nedeľu 10. júna 2018 ponúkne poslucháčom Omšu Trenčiansko – Teplickú od Mikuláša Schneidra Trnavského a ďalšie skladby skladateľov E. Suchoňa, P. I. Čajkovského, D. Bortňanského a ďalších v podaní Zmiešaného speváckeho zboru TECHNIK AKADEMIK, Komorného orchestra MUSICI DEL TEATRO a sólistov: Lucie Kubekovej, Karolíny Vargicovej, Jiřího Zouhara a Daniela Čapkoviča pod dirigentskou taktovkou Pavla Procházku. Mikuláš Schneider Trnavský skomponoval počas kúpeľného pobytu v lete 1948 omšu pre miešaný zbor, sóla, orchester a organ Missa Trencin-Teplicensis. Premiéru mala v Trnave na sviatok Všetkých svätých roku 1953 a na chóre ju často uvádzali. Omša je kratšia nielen kvôli povolenému vynechaniu verša vo vyznaní viery, ale má stručnejšie i hudobné vyjadrenie.
Komorný orchester ZOE, Kristína Chalmovská – violončelo, Rastislav Jurčík – akordeón a dirigent Adam Sedlický ponúknu na koncerte 17. júna 2018dve diela. Skladba „Sedem slov“ ruskej skladateľky tatárskeho pôvodu Sofie Gubajduliny, je založená na dvoch témach. Prvá znázorňuje utrpenie zastupované violončelom a bajanom – akordeónom a druhá téma stvárňuje spasenie a vykúpenie, čo majú za úlohu navodzovať sláčikové nástroje.
Druhé dielo „Trisagion“ Arvo Pärta je vystavaný na texte Akatistu k Ježišovi Kristovi. Skladba je rozdelená na rytmicky a dynamicky veľmi rozmanité úseky.
V nedeľu 24. júna2018uvedie zoskupenie mladých umelcov Kolády string trio Goldbergove variácie BWV 988 Johanna Sebastiana Bacha. Johann Theophilus Goldberg bol mimoriadne nadaný mladý klaviristaa aj skladateľ. Od roku 1741študoval u Johanna Sebastiana Bacha. Goldberg hrával kniežaťu Hermannovi Carlovi von Keyserlingovi za bezsenných nocí. Ten si objednal u Bacha hudbu k týmto nočným koncertom a Bach napísal variácie, ktoré sú vlastne začiatkom novodobých dejín variácií a zároveň sú jedným z najkrajších a najväčších diel svojho druhu.
Program s názvom Pocta slovanskej duši uvedie v rámci festivalu zmiešaný vokálny súbor INGENIUM ENSEMBLE dňa
- júla 2018. Súbor tvorí šesť mladých skúsených spevákov (z ktorých štyria sú súrodenci) zo slovinskej Ľubľany. V programe odznejú skladby J. H. Gallusa, S. Mokranjaca, J. D. Zelenku,
- Dvořáka, L. Janáčka , P. Česnokova a ďalších.
Tohtoročný festival Musica sacra sa koná vďaka finančnej podpore Mesta Nitry a Nitrianskeho samosprávneho kraja, spoluusporiadateľskému podielu Rehole Piaristov na Slovensku, ako i podpore všetkých mediálnych partnerov.
Vstup na koncerty je voľný.
Aj v tomto roku čakajú návštevníkov tohtoročného festivalu neopakovateľné umelecké zážitky, umocnené chrámovým prostredím a naplnia ich vnútro pokojom a radosťou.
Komentáre
Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!